avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cocediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cocediu medical

Buna ziua. Am un salariat care a fost prezent si pontat la servici in data de 19.12.12 ( de la ora 7 la ora15) .Seara i s-a facut rau acasa si a fost dus la spital( tot in data de 19.12.12) si a fost internat in spital . La sfirsitul lunii a prezentat concediul medical care i s-a emis in data de 19.12.12 . Deci prima zi de concediu medical este 19.12.12 cind de fapt a fost si la servici . Care este prima zi pe care o iau in calcul pt.cele 5 zile platite de unitate? Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: adimct2007 , utilizator 22:43, 5 Ianuarie 2013
Dupa normativele Min. sanatatii certificatele initiale nu pot fi emise de astazi incepand cu data de maine (din cauza asta e eliberat cu data de 19). Cele 5 zile incep cu 19 inclusiv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificate medicale Vioreld Vioreld buna ziua. am un certificat initial AAAAA pt. 30.09. se elibereaza alt medical, in continuarea lui AAAAA intre 01.10 - 02.10., si altul intre 03.10-23.10 in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu medical carmenghe carmenghe un salariat a fost in noiembrie in CM, perioada 19.11-30.11.2009, 13 zile lucrate, 3 zile lucratoare CM suportate de unitate, 5 zile lucratoare suportate din ... (vezi toată discuția)
Concediu medical initial sau in continuare? CECILIA ENACHE CECILIA ENACHE Buna ziua, Revin cu o intrebare cu privire la CM. O angajata mi-a adus un CM din 10-19.07.2012, cod ind. 01, cod diagn. 651, emis de medic de familie, ... (vezi toată discuția)