Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cocediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cocediu medical

Buna ziua. Am un salariat care a fost prezent si pontat la servici in data de 19.12.12 ( de la ora 7 la ora15) .Seara i s-a facut rau acasa si a fost dus la spital( tot in data de 19.12.12) si a fost internat in spital . La sfirsitul lunii a prezentat concediul medical care i s-a emis in data de 19.12.12 . Deci prima zi de concediu medical este 19.12.12 cind de fapt a fost si la servici . Care este prima zi pe care o iau in calcul pt.cele 5 zile platite de unitate? Va multumesc .
Dupa normativele Min. sanatatii certificatele initiale nu pot fi emise de astazi incepand cu data de maine (din cauza asta e eliberat cu data de 19). Cele 5 zile incep cu 19 inclusiv