Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dobanda legala=daune interese=drepturi salariale?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dobanda legala=daune interese=drepturi salariale?

Buna seara!
Dobanda legala se poate asocia cu daune interese (CASTIGATE IN INSTANTA) privind neaplicarea unor Sentinte Civile def si irevocabile de marire a salariului?
Reprezinta ele DREPTURI SALARIALE?
Se pot esalona (dobanda legala sau daunele interese), cf OG 17/2012 (2012-2016), sau OUG 92/2012 (2013-2017)???
Multumesc pentru raspunsurile Dvs!
Dawio, utilizator
1. Plata cu întarziere a salariului confera salariatului dreptul la despagubiri compensatorii, constand în dobanda legala.

2. Drepturile salariale actualizate castigate in instanta fac obiectul celor doua acte normative daca:
- este vorba drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, stabilite prin hotarari judecatoresti devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2012,

- este vorba drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, stabilite prin hotarari judecatoresti devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2013
Multumesc pentru promptitudinea si amabilitatea care va caracterizeaza!=D>
Din raspunsul Dvs, sa inteleg ca < despagubirile compensatorii, constand în dobanda legala>, NU sunt asimilate cu drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, deci NU intra sub incidenta celor doua acte normative!
Gresesc?
Dawio, utilizator