Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum sa reactionez in situatii de violenta dat fiind un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum sa reactionez in situatii de violenta dat fiind un caz specific

Exemplu: In tren, in timp ce calatoream, in vagonul in care ma aflam (mentionez ca vagonul era plin) o persoana mai in varsta a explicat unui tanar ca este interzis sa fumezi in tren. Acesta a reactionat violent verbal si a inceput cu tot felul de exclamatii (neadresate cuiva anume, dar datorita caracterului obscen ne implica pe toti). Controlorul n-a reactionat decat cu un mic avertisment verbal. La final, batranelul s-a implicat intr-o bataie cu tanarul. Fiecare a reactionat dupa buna cuviinta, dar educatia de care am avut parte (acasa cat si cursuri de specialitate) m-au invatat ca este mai bine sa aplanezi conflictele, nu sa le creezi si in niciun caz sa intri intr-unul.

Intrebarea este: Cum trebuie procedat legal in astfel de cazuri in care sunt implicati mai multi, adica in sensul unei constiinte civice? Cum ar fi corect sa procedez? Voi cum ati proceda?

Am considerat mai degraba ca forta legala trebuie aplicata, nu cea fizica. Unde am ajunge daca am lua la bataie fiecare betiv. Aceasta a fost atitudinea mea.

Astept preponderent raspunsuri legale dar sunt curios si de parerile voastre personale.
Va multumesc!
rondelli, utilizator
1-Analizati diferenta de forte implicate in incident...
2-Daca apreciati ca se impune sa interveniti,va implicati cu inteleciune si decenta pentru a favoriza si genera discuti.atitudini care pot degenera in manifestari prevazute si pedepsite de normele in vigoare
Daca esti smecher il iei la pumni si picioare in cap,
daca nu esti smecher dar nici fraier o dai la gluma si suporti fumul,
daca esti fraier parasesti compartimentul.
:D:D
Nu cred ca societatea si dreptul se rezuma la "fraieri" si "smecheri".
@ynocentta:

Puteti sa-mi detaliati? Care sunt atitudinile care pot degenera in manifestari prevazute si pedepsite de normele in vigoare.

Va multumesc!
Daca exista un conflict fizic cel mai bine este sa suni la politie si sa dai detalii despre locul si persoanele implicate, in masura in care le cunosti...

Nu este indicat sa te implici in conflict chiar daca esti specialist in sporturi de contact, deoarece bataia pe strada nu e ca in ring, se folosesc lovituri destul neortodoxe si se pot scoate arme albe, au fost multi sportivi omorati pe strada cu cutitul de catre scandalagii de 2 lei...

Depinde de situatie, in cazul in care vezi ca sunt multe alte persoane care doresc sa intervina prin imobilizarea celor care se bat, atunci da, e ok sa te implici ca sa-l tii si tu, dar altfel ca te apuci sa dai pumni si picioare la cei care se bat, nu e ok

Controlorii de tren nu sunt investiti cu sarcina de a se bate cu contravenientii, ei pur si simplu pot solicita contravenientilor sa prezinte documentul pentru a le da amenda, daca acestia refuza, trebuie sa cheme politia nu sa se ia la bataie