Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntarea la dreptul de proprietate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntarea la dreptul de proprietate.

Un vecin mi-a blocat drumul de acces la domiciliul meu, sustinand ca respectivul drum face parte din mostenirea primita de la mama sa. Eu am strans circa treizeci de semnaturi de la locuitorii satului unde locuiesc, aratand ca drumul exista ca atare de foarte mult timp, poate chiar de la infiintatea satului. Drumul, din nefericire nu a fost trecut in domenul public al comunei, insa am convins primarul sa deschidem actiune in instanta, cu obiectul obligatie de a face, solicitand ca paratii sa lase liber accesul pe drum. Am solicitat, de asemenea, o expertiza, ocazie cu care expertul a descoperit ca paratii au renuntat la dreptul de proprietate, inclusiv asupra drumului, ramanand doar cu circa 1750 mp, adica exact suprafata de teren pe care tot satul stia ca o au, restul, inclusiv drumul, facand obiectul renuntarii pe proprie raspundere, desi niciodata, repet, nu au fost stapani pe aceste terenuri. Cum Primaria nu a putut face dovada ca drumul ii apartine, din motive pe care nu pot sa mi le explic, ma agat acum cu disperare de actul gasit de expert la Cadastru, prin care paratii renunta la dreptul de proprietate.
Care sunt consecintele renuntarii la dreptul de proprietate? Mai poate cineva care a renuntat la o parte din proprietate, prin declaratie pe propria raspundere, data in fata notarului in anul 2007, sa revendice proprietatea la care a renuntat de buna voie si nesilit de nimeni?
Desi am un avocat, doresc sa aud si alte pareri avizate. Multumesc.
Cu stima,
Nicu Radu.
Nicu Radu, utilizator