Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... itm
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

itm

Cu ce articol trebuie sa-ti inchei contractul de munca pentru ca sa beneficiezi de somaj?
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Acestea sunt articolele din Codul Muncii prin care incetarea unui c.i.m. da posibilitatea unui fost salariat sa beneficieze de indemnizatia de somaj , bineinteles cumulate si cu celelalte conditii prevazute de Legea nr.76/2002.