avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionarii

Sunt nascuta pe data de 13.01. 1958 si sunt angajata din 12 .09.1978 pana in prezent cu o perioada de somaj(10.09.2002--02.12.2002).
Va rog frumos sa-mi spuneti in ce an as putea sa intru in pensie normala de varsta.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Mangela , utilizator 13:10, 14 Ianuarie 2013
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 61 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 56 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 56 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani.


Va multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare marimariana marimariana Buna ziua Persoana de sex feminin, nascuta in 12.07.1958 ( 56 ani) cu 32 ani munca inscrisi in cartea de munca. Cand se poate sa ma pensionez ? (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala NICOL31 NICOL31 SUNT NASCUTA IN 2 IANUARIE 1958 SI MA INTERESEAZA VARSTA DE PENSIONARE ANTICIPATA ,CU SAU FARA PENALIZARE.MENTIONEZ CA AM 34 ANI VECHIME IN MUNCA SI IN ... (vezi toată discuția)