Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reabilitare judecatoreasca,procedura tergiversata ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reabilitare judecatoreasca,procedura tergiversata nejustificat

buna ziua...pe scurt,si fara a folosi the shift key...:">in data de 27.12.2012. obtin o pronuntare la tribunalul bucuresti care suna asa...'instanta admite cererea...dispune reabilitarea judecatoreasca a petentului cu privire la condamnarea...cheltuielile judiciare raman in grija statului...cu recurs'pronuntarea ramane definitiva pe 07.01.2013.sun la arhiva....'pot veni sa ridic o copie legalizata dupa pronuntare pt a o depune la serviciul caziere de care apartin?'raspuns:stiti,motivarea si redactarea cererii dureaza in jur de 30 de zile,mai bine va angajati un avocat',zic...'doamna,legea290/2004 stipuleaza ca instanta are obligatia ca in termen de cel mult 10 zile de la ramanerea definitiva a pronuntarii sa trimita organelor competente extrase dupa hotararea,pronuntarea sau decizia de natura sa aduca maodificari datelor din cazierul judiciar al unei persoane'...zice...'da,va putem da o copie dupa minuta...#-o,faceti o cerere de grefa,platiti o taxa de 1 leu in localitatea unde locuiti+un timbru...judiciar sau fiscal?X-(de 0'15 ron si primiti copia in aceeasi zi.'...zic...'doamna...copia aceasta dupa minuta are efect asupra organelor competente pentru stergerea cazierului?',zice..'nu stiu...angajati-va un avocat mai bine'#-o ...zic...doamna...eu am facut tot acest demers juridic care a durat aproape 4 luni de unul singur pt ca sunt somer si nu am posibilitati financiare momentan,iar cazierul curat imi trebuie pt ca am gasit un job in strainatate,si aia imi trimit biletele de avion curand'...zice...'nu stiu ce sa va spun.'#-o..#-o#-o.sa va mai spun ca am mers la cec bank si mi-au spus si aia ca da,la bucuresti se plateste taxa de grefa la cec,dar la ploiesti nu,ca nu au contract?X-(cu scuze pt naratiune,intreb:copia dupa minuta...aka pronuntare...ve fi valabila la serviciul caziere?se vor milostivi cei de la arhiva sa faca mentiunea ca pronuntarea este definitiva?daca unde-i lege nu-i tocmeala,n-ar trebui ca pana saptamana viitoare cazierul meu sa fie curat?Va multumesc,si scuze daca am plictisit pe cineva...#-o:blush2:
Nu se fac mentiuni in cazier in baza certificatului de grefa . Sentinta se da cu recurs astfel ca nu e definitiva . Va trebui sa asteptati sa se redacteze hotararea apoi sa o legalizati apoi sa mergeti cu ea la cazier in paralel cu demersurile pe care le face instanta sa trimita si ea o copie .Puteti lasa o procura speciala unei persoane pentru a putea obtne copii legalizate de pe sentinta din dosarul nr.. judecatoria.. sa o poata depune la politie etc ,sa va reprezinte in fata oricarei autoritati , sa poata obtine fisa de cazier si puteti pleca urmand sa va trimita apoi cazierul .Taxele pentru legalizarea sentintei se achita la CEC sau primarie la domiciliul platitorului .
multumesc mult d-na cazacu...dar nu e asta o incalcare a termenelor prevazute de lege?legea 290/2004 stipuleaza explicit ca instanta are obligatia ca in termen de cel mult 10 zile de la ramanerea definitiva a pronuntarii(nu a redactarii sau motivarii pronuntarii)sa trimita organelor competente extrase ale'hotararilor de condamnare,a luarii masurii,PRONUNTARII SOLUTIEI,SAU SAVARSIRII FAPTULUI JURIDIC CE TREBUIE LUAT IN EVIDENTA?legea nu spune nimic despre termenul de 30 de zile,sau cine stie cat are nevoie instanta pt a motiva si a redacta hotararea...termenul de recurs este de 10 zile,dupa care ,pronuntarea,ramasa definitiva ar trebui trimisa organelor competente,nu?cu mintea mea saraca,nu am gasit nici o lege care sa stipuleze ca motivarea si redactarea hotararii definitiveaza pronuntarea.daca gresesc sa ma iertati dar asa cum legea se aplica instantaneu in cazul condamnarilor,cred ca tot asa ar trebui sa opereze si in cazul reabilitarilor.adica....e litera de lege,nu?
si ca sa inchei,daca mai intereseaza pe cineva,astazi,16.01.2013.am luat certificatul de grefa dupa minuta,am mers la politie,cei de acolo au constatat infaptuirea faptului juridic si fara a mai astepta motivarea si redactarea hotararii,au decis,cum era si firesc de altfel,datorita ramanerii definitive a pronuntarii sa imi curete cazierul care e acum curat ca lacrima.deci,trebuie sa avem incredere ca legea totusi functioneaza si ca termenele legale sunt totusi respectate.mentionez ca cei de la tribunalul bucuresti,si-au facut datoria si au trimis,exact asa cum prevede legea ,extras dupa pronuntarea ramasa definitiva....bravo lor....deci,o pronuntare definitva e definitiva in momentul expirarii termenului de recurs...nu in momentul redactarii si motivarii....