Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Infiintare magazin online cu produse de marca
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Infiintare magazin online cu produse de marca

Buna ziua

Doresc sa infiintez un magazin online pentru a vinde produse de marca achizitionate legal de la o firma din Anglia. Este vorba de produse outlet.
Am nevoie de vreo licenta sau autorizatie din partea companiilor pentru a vinde astfel de produse?
Din cate am citit in Legea 84/1998 republicata 2010 privind marcile si indicatiile geografice:
"Art. 38
(1) Dreptul asupra marcii se epuizeaza, iar titularul nu poate interzice altor persoane folosirea acesteia pentru produse care au fost puse in comert in Uniunea Europeana si in Spatiul Economic European sub aceasta marca de titularul insusi sau cu consimtamantul sau.
(2) Prevederile alin. (1) nu sunt aplicabile daca exista motive temeinice care justifica opozitia titularului la comercializarea ulterioara a produselor, in special atunci cand starea produselor este modificata sau alterata dupa punerea lor in comert. "
Doresc sa aud si parerea unei persoane care este pregatita in acest domeniu.
Multumesc
Alin Popescu, administrator