avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Buna seara,
Angajatorul a decis ca In decembrie 2012 sa reduca programul de lucru de la 5 zile la 4 zile/ saptamana cu reducerea corespunzatoare a venitului brut. Nu inteleg cum se calculeaza venitul aferent lunii decembrie 2012. Ce formula de calcul se aplica in aceasta situatie?
a) Venit brut lunar : 21 zile lucratoare x 17 zile lucrate (4 zile fara plata ?)
b) Venit brut lunar : 19 zile lucratoare x 15 zile lucrate (4 zile fara plata ?)
c) Venit brut lunar :19 zile lucratoare x 16 zile lucrate (3 zile fara plata ?)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: lucyll , utilizator 19:43, 11 Ianuarie 2013
Luna decembrie are 19 zile lucratoare si 4 saptamani .. salariul se va calcula doar pentru 15 zile lucratoare ... de exemplu, un angjat are 700 lei brut .... in acest caz va primi 700 : 19 x 15 = 553 lei brut
Multumesc pt. raspuns, am inteles, adica varianta cea mai nefavorabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical Gabrielle2 Gabrielle2 Buna ziua, Sunt insarcinata in 21 de saptamani si de pe 29.11 pana luni 04.12 sunt internata in spital cu iminența de avort ( contractii si sangerari ). Nu ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie si bonurile de masa burdusel liviu burdusel liviu Buna ziua, fica mea este angajata ca vanzatoare la un magazin privat unde are salariul minim pe economie.Patroana le da si 20 de bonuri de masa pe care le ... (vezi toată discuția)
Formula calcul salariu avocatnetforumuser avocatnetforumuser Am o curiozitate: mama mea e angajata la o firma unde se lucreaza in weekend, in august a avut concediu medical 22-28, liberele din sapt 21-27 erau 21 si 25, ... (vezi toată discuția)