Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Buna seara,
Angajatorul a decis ca In decembrie 2012 sa reduca programul de lucru de la 5 zile la 4 zile/ saptamana cu reducerea corespunzatoare a venitului brut. Nu inteleg cum se calculeaza venitul aferent lunii decembrie 2012. Ce formula de calcul se aplica in aceasta situatie?
a) Venit brut lunar : 21 zile lucratoare x 17 zile lucrate (4 zile fara plata ?)
b) Venit brut lunar : 19 zile lucratoare x 15 zile lucrate (4 zile fara plata ?)
c) Venit brut lunar :19 zile lucratoare x 16 zile lucrate (3 zile fara plata ?)
Multumesc
Luna decembrie are 19 zile lucratoare si 4 saptamani .. salariul se va calcula doar pentru 15 zile lucratoare ... de exemplu, un angjat are 700 lei brut .... in acest caz va primi 700 : 19 x 15 = 553 lei brut
Multumesc pt. raspuns, am inteles, adica varianta cea mai nefavorabila.