avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Activitatiel independente din nomencaltorul de norme ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Activitatiel independente din nomencaltorul de norme de venit cu titlu exemplificativ sa imperativ

Buna ziua!

Vreau in zilele urmatoare sa fac o cerere pentru trecerea la norma de venit fiind un PFA , activand in venit real de mai multi ani.

Intrebarea este urmatoarea: am caen 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a. insa , caen care apare de mai multe ori in nomenclator , insa denumirea activitatii independente pentru care venitul net se poate
determina pe baza normelor anuale de venit, nu descrie expres activitatea pe care o prestez, eu montand niste piese de plastic si ceva metal pentru o firma italiana. ( descrierea activitatiilor sfiind ca :

Comercializare de flori
naturale/artificiale si confectionare
si/sau comercializare de aranjamente
florale din flori naturale/artificiale

Confectionare si/sau comercializare de
unelte de pescuit

Producere si/sau comercializare de
obiecte de artizanat

etc. acestea fiind pozitiile unde apare caen-ul meu.

Pot sa trec la norma de venit in conditiile astea?

asta scrie in nomenclator
(3) Fiecarei pozitii din nomenclatorul prevazut la art. 1, care se refera la denumirea activitatilor independente
pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, ii corespund cu titlu exemplificativ
codul si denumirea activitatilor din Clasificarea activitatilor din economia nationala – CAEN Rev. 2.

Trebuie expres sa ma incadrez in descrierea activitatii independente sau trebui sa-mi regasesc caen-ul in nomenclator.

Daca trebuie sa ma incadrez in descrierea activitatii pot sa-mi schimb caen-ul sa corespunda cu una din activitatiile descrise de nomenclator, si sa aplic tot in aceatsa luna pentru trecerea la norma de venit?

Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Norme de venit artghift artghift m-am uitat pe lista cu normele de venit si nu gasesc unde se incadreaza caenul 7410 design specializat, propus aici, doresc sa-mi fac II, ca sa pot ... (vezi toată discuția)
Calificare? jaab jaab Buna ziua , ma intereseaza pentru infiintarea unui atelier de confectionat lumanari decorative(pfa, intreprindere individuala) daca persoana nu are calificare ... (vezi toată discuția)
Norma de venit pfa laura.s laura.s Mai exista diferentiere functie de coduri caen pentru impozitarea la norma de venit la PFA? (vezi toată discuția)