Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu

Am avut concediu medical de 90 de zile dupa care am luat concediu legal. Dupa ce am efectuat 3 zile de concediu legal pot sa intrerup concediul legal cu concediul medical aprobat de comisie sau trebuia sa am continuitate la concediul medical de 90 de zile?
Puteti sa imi indicati si cadrul legal, va rog.
Art. 16 alin. (1) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate stabileste ca, asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

Prin urmare, zilele de concediu de odihna neefectuat vor fi reprogamate .