Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie impozit pe profit

Buna ziua,
Am o nelamurire: trebuie sa depun doua declaratii cu impozitul pe profit? Una pentru trim IV pana pe 25 ian si una anuala pana pe 25 martie? Firma e cu impozit 0 (pe 2012) si fara angajati pana in dec 2012 si cifra de afaceri sub 35 000 E.
Va multumesc

Contribuabilii care efectueaza declararea si plata impozitului pe profit trimestrial, nu vor mai completa si depune declaratia 100 pentru trimestrul 4 pana la 25.01.2013, definitivarea si plata impozitului pe profit anual efectuandu-se pana la data de 25.03.2013, prin formularul 101 - Declaratia privind impozitul pe profit.

Multumesc, pentru raspuns!
cf ordonantei 8/2013 pana la 25.03.2013 trebuie depuse doua declaratii privind impozitul pe profit,am vazut ca aveti cifra de afaceri sub 65.000 E,deci treceti la impozitul pe microintreprindere cu 1 feb. 2013;se depune o decl privind imp. pe profit pentru anul 2012 si una pentru perioada 01.01-31.01.2013
Am postat si art.38 care face referire la cele ce va intereseaza

38.Articolul 1122 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 1122: Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 1121.
(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 1121 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013-31 ianuarie 2013, prin excepţie de la prevederile art. 34 şi 35.