avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil - firma care are sediu social la adresa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil - firma care are sediu social la adresa imobilului, fara acordul proprietarului

vreau sa vand un imobil proprietate personala, insa, la cutia de scrisorii primesc citatii si diverse corespondenta pe numele unei societati la care eu nu sunt administrator sau sa am oricare alta implicare. Pot vinde imobilul? mentionez ca eu vreau sa o vand prin credit bancar, si daca ii poate cauza persoanei careia eu i o vand. Subliniez faptul ca eu nu mi am dat acordul ca aceasta firma sa si faca sediu social aici.
Pot avea probleme daca o vand?
va multumesc:)
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2013
antoniaclaudia, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters259670 , utilizator 23:57, 13 Ianuarie 2013
Daca imobilul este proprietatea dumneavoastra, desigur ca aveti toate drepturile asupra acelui imobil, inclusiv dreptul da a-l instraina.
Este foarte curios cum o firma a reusit sa-si faca sediu la acea adresa fara a exista nici un fel de act sau vreaun contract ( inchiriere, comodat, etc).
Firma respectiva nu putea sa-si inregistreze sediul social la adresa respectivului imobil data acordul proprietarului. Faceti demersuri Pt a afla daca exista vreo SC la adresa respectiva Sau este o simpla greseala a postasului :) sau dvs ati cumparat acel imobil si nu v-ati interesat in prealabil daca vreo Sc are sediul la adresa aceea? Tb sa oferiti Mai multe detalii
mentionez ca eu mi am dat acordul pt infiintarea unei firme cu sediu social pe nume X in 2006, insa eu primesc somatiile pe numele altei firme Y (DE CARE EU NU STIU NIMIC). stiu ca este un fals, eu am dat declaratii la politie de mai multe ori ca nu stiu nimic despre asta, insa tot continua sa vina documente, unde m as mai putea adresa pt a rezolva problema, eu vreau sa vand imobilul prin creditul prima casa, poate sa nu ii ofere credit persoanei care cumpara acest imobil tocmai din acest motiv?
mentionez ca eu mi am dat acordul pt infiintarea unei firme cu sediu social pe nume X in 2006, insa eu primesc somatiile pe numele altei firme Y (DE CARE EU NU STIU NIMIC). stiu ca este un fals, eu am dat declaratii la politie de mai multe ori ca nu stiu nimic despre asta, insa tot continua sa vina documente, unde m as mai putea adresa pt a rezolva problema, eu vreau sa vand imobilul prin creditul prima casa, poate sa nu ii ofere credit persoanei care cumpara acest imobil tocmai din acest motiv?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
In mod legal nu puteti sa-l vindeti fara sa-i aduceti la cunostinta noului proprietar. Mergeti la registrul comertului si cereti copie dupa actele de spatiu pentru ambele societati(contractul de comodat, de inchiriere, etc, precum si dovada proprietatii, adica copie dupa actul d-voastra de proprietate). Vedeti ce scrie pe acolo si probabil va trebui sa faceti actiune in radiere a sediului social in instanta.
Altfel, daca sediul social este activ, adica durata lui nu este expirata, te poti trezi cu societatea in casa si nu cred ca i-ar conveni cuiva !
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2013
ContSters259670, utilizator

Alte discuții în legătură

Sediu social Mariralu Mariralu Eu ca si pers. fizica , proprietar ap., pot sa ajut pe cineva facandu-i un contract de comodat , pentru a isi deschide sediu social ( in acte ) pe ... (vezi toată discuția)
Sediu srl alu alu Vreau sa infiintez un SRL, cu doi asociati. Unul dintre ei locuieste cu o ruda de gradul I, avand carte de identitate la acea adresa. Se poate folosi acea ... (vezi toată discuția)
Refuz schimbare sediu social srl oanapop oanapop Buna ziua. Rog un punct de vedere pentru urmatoarea situatie. In anul 2006, X cumpara de la Y un imobil, Y declarand in contractul de vanzare cumparare, la ... (vezi toată discuția)