Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare imobil - firma care are sediu social la adresa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare imobil - firma care are sediu social la adresa imobilului, fara acordul proprietarului

vreau sa vand un imobil proprietate personala, insa, la cutia de scrisorii primesc citatii si diverse corespondenta pe numele unei societati la care eu nu sunt administrator sau sa am oricare alta implicare. Pot vinde imobilul? mentionez ca eu vreau sa o vand prin credit bancar, si daca ii poate cauza persoanei careia eu i o vand. Subliniez faptul ca eu nu mi am dat acordul ca aceasta firma sa si faca sediu social aici.
Pot avea probleme daca o vand?
va multumesc:)
antoniaclaudia, utilizator
Daca imobilul este proprietatea dumneavoastra, desigur ca aveti toate drepturile asupra acelui imobil, inclusiv dreptul da a-l instraina.
Este foarte curios cum o firma a reusit sa-si faca sediu la acea adresa fara a exista nici un fel de act sau vreaun contract ( inchiriere, comodat, etc).
Firma respectiva nu putea sa-si inregistreze sediul social la adresa respectivului imobil data acordul proprietarului. Faceti demersuri Pt a afla daca exista vreo SC la adresa respectiva Sau este o simpla greseala a postasului :) sau dvs ati cumparat acel imobil si nu v-ati interesat in prealabil daca vreo Sc are sediul la adresa aceea? Tb sa oferiti Mai multe detalii
mentionez ca eu mi am dat acordul pt infiintarea unei firme cu sediu social pe nume X in 2006, insa eu primesc somatiile pe numele altei firme Y (DE CARE EU NU STIU NIMIC). stiu ca este un fals, eu am dat declaratii la politie de mai multe ori ca nu stiu nimic despre asta, insa tot continua sa vina documente, unde m as mai putea adresa pt a rezolva problema, eu vreau sa vand imobilul prin creditul prima casa, poate sa nu ii ofere credit persoanei care cumpara acest imobil tocmai din acest motiv?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
In mod legal nu puteti sa-l vindeti fara sa-i aduceti la cunostinta noului proprietar. Mergeti la registrul comertului si cereti copie dupa actele de spatiu pentru ambele societati(contractul de comodat, de inchiriere, etc, precum si dovada proprietatii, adica copie dupa actul d-voastra de proprietate). Vedeti ce scrie pe acolo si probabil va trebui sa faceti actiune in radiere a sediului social in instanta.
Altfel, daca sediul social este activ, adica durata lui nu este expirata, te poti trezi cu societatea in casa si nu cred ca i-ar conveni cuiva !
ContSters259670, utilizator