avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu SRL


Vreau sa infiintez un SRL, cu doi asociati. Unul dintre ei locuieste cu o ruda de gradul I, avand carte de identitate la acea adresa. Se poate folosi acea adresa ca si sediu pentru SRL, chiar daca el nu figureaza ca proprietar? Sau este nevoie de contract de inchiriere?

Care sunt cerintele pentru sediile care figureaza in apartamente? Acordul vecinilor/asociatiei etc?...

OK, stiu ca sunt cam multe intrebari, apreciez orice raspuns.

Mersi anticipat.
Pentru mai multe detalii si o posibila colaborare, va rugam sa scrieti un email la urmatoarea adresa: office@gera.ro
Vom raspunde prompt cerintelor dumneavoastra si vom incerca sa va sugeram si cateva cai de rezolvare a situatiei in cauza.
Va multumim.
Pentru sediul unei firme puteti incheia cu proprietarul un contract de inchiriere, inregistrat la Administratia financiara pe raza careia se afla imobilul; se poate incheia foarte bine si un contract de comodat (dar in fata notarului).
Pentru inregistrarea contractului la Adm. financ. trebuie sa aveti si acordul scris al asociatiei de Proprietari/locatari (care va trebuie si la Registrul Com - faceti mai multe exemplare).

pentru info suplimentare:lucianiculae@hotmail.com

>
>Vreau sa infiintez un SRL, cu doi asociati. Unul dintre ei locuieste cu o ruda de gradul I, avand carte de identitate la acea adresa. Se poate folosi acea adresa ca si sediu pentru SRL, chiar daca el nu figureaza ca proprietar? Sau este nevoie de contract de inchiriere?
>
>Care sunt cerintele pentru sediile care figureaza in apartamente? Acordul vecinilor/asociatiei etc?...
>
>OK, stiu ca sunt cam multe intrebari, apreciez orice raspuns.
>
>Mersi anticipat.
Sediul poate fii oriunde daca scoti un extras C.F si un contract pe langa...inchiriere,comodat...Chiar daca nu e proprietar,poate fii sediul acolo.Pt.sediile din apartamente depinde.Daca faci bar sau discoteca in apartament,sau magazin,.ceri acordul.Daca e simplu sediu social,nu trebuie nici un acord

>
>Vreau sa infiintez un SRL, cu doi asociati. Unul dintre ei locuieste cu o ruda de gradul I, avand carte de identitate la acea adresa. Se poate folosi acea adresa ca si sediu pentru SRL, chiar daca el nu figureaza ca proprietar? Sau este nevoie de contract de inchiriere?
>
>Care sunt cerintele pentru sediile care figureaza in apartamente? Acordul vecinilor/asociatiei etc?...
>
>OK, stiu ca sunt cam multe intrebari, apreciez orice raspuns.
>
>Mersi anticipat.
daca e vorba doar de sediu social:

- inchei un contract de comodat prin care 'ruda de gradul I', proprietara imobilului, va ofera dreptul de folosinta a imobilului. se poate specifica , ca inchirierea / comodatul este gratuita / gratuit, si ca , (ce de cacofonii si virgule) contractul poate inceta oricand, cu notificarea partilor - in acest fel proprietara nu este fortata sa va tina firma in spatiu - acordul poate fi obtinut mai usor

- nu este necesar acordul vecinilor daca este vorba doar de sediu social, adica nu se va desfasura la sediu nici un obiect de activitate care presupune lucrul cu publicul. de asemenea, procedurile de autorizare (pompieri, mediu, etc.) sunt mult mai simple.

- o cerinta importanta si peste care nu se poate trece este ca la acelasi sediu sa nu functioneze doua firme cu acelasi obiect de activitate (nu pot baga mana in foc pentru asta, dar asa am auzit chiar azi) sau sa nu existe doua firme cu acelasi proprietar / asociat unic. poti insa sa faci doua firme pe acelasi sediu, cu conditia ca la ambele firme sa existe ca asociat o anumita persoana: de exemplu, A si B sunt asociati la firma SC AB SRL si in acelasi sediu poate sa mai existe firma AX SRL cu A si X asociati, dar nu SC XY SRL cu X si Y asociati.



>
>Vreau sa infiintez un SRL, cu doi asociati. Unul dintre ei locuieste cu o ruda de gradul I, avand carte de identitate la acea adresa. Se poate folosi acea adresa ca si sediu pentru SRL, chiar daca el nu figureaza ca proprietar? Sau este nevoie de contract de inchiriere?
>
>Care sunt cerintele pentru sediile care figureaza in apartamente? Acordul vecinilor/asociatiei etc?...
>
>OK, stiu ca sunt cam multe intrebari, apreciez orice raspuns.
>
>Mersi anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament ca sediul social newaugsan newaugsan Buna ziua, Am o intrebare. Am cumparat un apartament acum 7 luni. Am aflat (din diferitele anunturi de la posta) ca apartamentul este inca sediul social ... (vezi toată discuția)
Contract comodat sediu firma hpuiu hpuiu Buna ziua, Am un SRL al carui sediu a expirat, cum nu mai am posibilitatea de a prelungi sediul la fosta adresa, as dori sa mut sediul firmei in ... (vezi toată discuția)
Sediu social sorincapitanescu sorincapitanescu Buna ziua, Vreau sa schimb sediul social al societatii (firma infiintata in 1998). Noul sediu social al societatii vreau sa-l mut la apartamentul pe care il ... (vezi toată discuția)