Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract comodat sediu firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract comodat sediu firma

Buna ziua,

Am un SRL al carui sediu a expirat, cum nu mai am posibilitatea de a prelungi sediul la fosta adresa, as dori sa mut sediul firmei in apartamentul pe care il am inchiriat. Contractul de chirie pentru apartament este incheiat intre mine (ca persoana fizica) si proprietar (tot persoana fizica) si este inregistrat la Administratia Financiara. Deasemenea am incheiat un act aditional la contract prin care imi da voie sa subinchiriez catre firma mea in vederea stabilirii sediului social.
As vrea sa inchei un contract de comodat pentru sediu si as avea cateva intrebari:
1. Contractul de comodat se incheie intre mine si firma sau intre proprietar si firma?
2. In afara contractului de comodat mai trebuiesc duse si alte acte in afara contractului de inchiriere (de ex. dovada drept de proprietate a celui care mi-a inchiriat apartamentul)?

Va multumesc,
Puiu
1. Se poate incheia si asa, si asa ... adica si intre firma si dvs. si intre firma si proprietar... depinde cum va este mai comod... dar, numai intr-una din variante si nu in amandoua deodata.

2.Da.Trebuie depuse si actele de proprietate si acordul vecinilor si acordul asociatiei de proprietari.
Car3men a scris:

1. Se poate incheia si asa, si asa ... adica si intre firma si dvs. si intre firma si proprietar... depinde cum va este mai comod... dar, numai intr-una din variante si nu in amandoua deodata.

2.Da.Trebuie depuse si actele de proprietate si acordul vecinilor si acordul asociatiei de proprietari.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Puiu