avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract comodat sediu firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract comodat sediu firma

Buna ziua,

Am un SRL al carui sediu a expirat, cum nu mai am posibilitatea de a prelungi sediul la fosta adresa, as dori sa mut sediul firmei in apartamentul pe care il am inchiriat. Contractul de chirie pentru apartament este incheiat intre mine (ca persoana fizica) si proprietar (tot persoana fizica) si este inregistrat la Administratia Financiara. Deasemenea am incheiat un act aditional la contract prin care imi da voie sa subinchiriez catre firma mea in vederea stabilirii sediului social.
As vrea sa inchei un contract de comodat pentru sediu si as avea cateva intrebari:
1. Contractul de comodat se incheie intre mine si firma sau intre proprietar si firma?
2. In afara contractului de comodat mai trebuiesc duse si alte acte in afara contractului de inchiriere (de ex. dovada drept de proprietate a celui care mi-a inchiriat apartamentul)?

Va multumesc,
Puiu
Cel mai recent răspuns: hpuiu , utilizator 21:07, 3 Iulie 2014
1. Se poate incheia si asa, si asa ... adica si intre firma si dvs. si intre firma si proprietar... depinde cum va este mai comod... dar, numai intr-una din variante si nu in amandoua deodata.

2.Da.Trebuie depuse si actele de proprietate si acordul vecinilor si acordul asociatiei de proprietari.
Car3men a scris:

1. Se poate incheia si asa, si asa ... adica si intre firma si dvs. si intre firma si proprietar... depinde cum va este mai comod... dar, numai intr-una din variante si nu in amandoua deodata.

2.Da.Trebuie depuse si actele de proprietate si acordul vecinilor si acordul asociatiei de proprietari.


Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Puiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat! Melidna12 Melidna12 Buna ziua! Firma \"A\" a luat in chirie de la \"B\" (persoana fizica) un apartament unde isi are sediul firma A. Firma A poate sa faca un contract de ... (vezi toată discuția)
Infiintare sediu social firma in spatiu inchiriat procurorus procurorus Buna ziua, sunt proprietarul unui apartament pe care l-am inchiriat unei pers. fizice cu destinatia de locuinta. Acum pers. fiz. doreste sa-si infiinteze o ... (vezi toată discuția)
"prima casa" - sediu pfa maria192010 maria192010 Am cumparat un apartament cu programul \"Prima Casa 2009\". Intentionez sa devin PFA cu sediul social pe adresa apartamentului cumparat prin acest program. ... (vezi toată discuția)