avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... subventii - impozitele pentru cursanti POSDRU
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

subventii - impozitele pentru cursanti POSDRU


Bună ziua,
Dacă mă poate ajuta cineva cu un răspuns la întrebarea:
Subvențiile acordate în bani cursanților care au efectuat cursuri de calificare în cadrul programului POSDRU, sunt impozabile?
Vă mulțumesc


Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 15:02, 16 Ianuarie 2013
Nu mai sunt impozabile conform H.G 670 din 04.07.2012 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 ( M.Of 481/13.07.2012) :
[ link extern ] /

" B.Titlul III „Impozitul pe venit“
...
2. După punctul 4^1 se introduce un nou punct, punctul 4^2 , cu următorul cuprins:

4^2. În categoria veniturilor neimpozabile se cuprind şi formele de sprijin acordate în cadrul operaţiunilor finanţate prin Programul operaţional sectorial «Dezvoltarea resurselor umane 2007-2013», în bani şi în natură, primite de către cursanţi pentru participarea la cursuri, precum şi bursele acordate în cadrul acestui program."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit fonduri europene savuadrian63 savuadrian63 - Am accesat fonduri europene prin masura 112 - instalarea tinerilor fermieri. Cum sunt impozitate aceste fonduri ? (vezi toată discuția)
Impozitare subventii apia ContSters314374 ContSters314374 suntem un II, vrem sa stim daca subventiile apia pentru agricultura se impoziteaza cu 16%. Multumim (vezi toată discuția)
Impozitare plati compensatorii in agricutura NarcisVramulet NarcisVramulet Buna ziua. Va rog sa ne acordati un sfat. Am primit bani din fonduri europene in urma unui proiect. Aceste fonduri sunt o compensare la pierderile pe care le ... (vezi toată discuția)