Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... subventii - impozitele pentru cursanti POSDRU
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

subventii - impozitele pentru cursanti POSDRU

Bună ziua,
Dacă mă poate ajuta cineva cu un răspuns la întrebarea:
Subvențiile acordate în bani cursanților care au efectuat cursuri de calificare în cadrul programului POSDRU, sunt impozabile?
Vă mulțumesc

Nu mai sunt impozabile conform H.G 670 din 04.07.2012 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 ( M.Of 481/13.07.2012) :
[ link extern ] /

" B.Titlul III „Impozitul pe venit“
2. După punctul 4^1 se introduce un nou punct, punctul 4^2 , cu următorul cuprins:

4^2. În categoria veniturilor neimpozabile se cuprind şi formele de sprijin acordate în cadrul operaţiunilor finanţate prin Programul operaţional sectorial «Dezvoltarea resurselor umane 2007-2013», în bani şi în natură, primite de către cursanţi pentru participarea la cursuri, precum şi bursele acordate în cadrul acestui program."