Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Neprelungire contr. inchiriere punct de lucru
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Neprelungire contr. inchiriere punct de lucru

Buna ziua,
Ce raspuns putem da cuiva care are un contract de inchiriere pe un punct de lucru (NU este si sediu social) si care nu a prelungit contractul, desi era stipulat acolo ca locatarul este obligat sa notifice locatorului acest lucru inainte cu 30 zile calendaristice de expirare, iar locatorul este obligat sa raspunda in 15 zile acestei notificari/cereri. Au trecut 3 luni de-atunci, locatarul plateste la timp cheltuielile aferente, iar proprietarii locatiei nu au semnalizat nimic.
OBS.: proprietarul cladirii este persoana juridica, nu fizica!
Ce se poate intampla? Stiti cazuri de acest gen?
claudia_d, utilizator
Vedeți prevederile art. 1810 din noul Cod civil:

Tacita relocatiune Art. 1.810
(1) Daca, dupa implinirea termenului, locatarul continua sa detina bunul si sa isi
indeplineasca obligatiile fara vreo impotrivire din partea locatorului, se considera
incheiata o noua locatiune, in conditiile celei vechi, inclusiv in privinta garantiilor.
(2) Noua locatiune va fi insa pe durata nedeterminata, daca prin lege sau conventia
partilor nu se prevede altfel.