avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata datoriei catre o firma care s-a desfiintat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata datoriei catre o firma care s-a desfiintat

In 2007 au fost stransi nuste bani de la mai multe firme pentru un scop precis. Din diverse motive acel lucru nu a mai fost dus la indeplinire, motiv pentru care banii au fos treturnati, mai putin catre o firma care intre timp s-a desfiintat. Danii au fost primiti de la un imputernicit in numele firmei respective. Acum sunt intr-o incurcatura nu a plans nimeni dupa ei si nici eu nu stiu cui sa-i inapoiez fara a avea probleme mai tarziu. Banii au fost primiti de la acea firma prin persoana imputernicita doar pe baza de semnatura de presare primire din partea ambelor parti.
Cel mai recent răspuns: elsa579 , utilizator 18:58, 18 Februarie 2009
pai cum ati incasat bani fara sa eliberati factura si chitanta?!
Banii au fost stransi pentru a se infiineta o asociatie, in prezenta unui jurist,cu scopul de a fi depusi ulterior la CEC atunci cand au fost supuse dezbaterii actul constitutiv si statutul. Neajungand la un acord (firmele intre ele) nu au fost semnate actele urmand sa se intalneasca ulterior. Si s-au intalnit de mai multe ori (din 2007 pana in 2008) fara a ajunge la un acord. Banii au fost restituiti mai putin firmei in cauza. Nu aveam cum sa emit nici chitanta nici factura pentru ca respectiva entitate juridica inca nu se infiintase. Singirele acte au fost:
-am primit suma de... de la firma....reprezentata de dl..... si semnatura dumnealui - pe o hartie unde erau trecute toate firmele
-si o hatrie pe care le-am dat-o fiecaruia, cu : am primit suma si semnatura mea
elsa579 a scris:

Banii au fost stransi pentru a se infiineta o asociatie, in prezenta unui jurist,cu scopul de a fi depusi ulterior la CEC atunci cand au fost supuse dezbaterii actul constitutiv si statutul. Neajungand la un acord (firmele intre ele) nu au fost semnate actele urmand sa se intalneasca ulterior. Si s-au intalnit de mai multe ori (din 2007 pana in 2008) fara a ajunge la un acord. Banii au fost restituiti mai putin firmei in cauza. Nu aveam cum sa emit nici chitanta nici factura pentru ca respectiva entitate juridica inca nu se infiintase. Singirele acte au fost:
-am primit suma de... de la firma....reprezentata de dl..... si semnatura dumnealui - pe o hartie unde erau trecute toate firmele
-si o hatrie pe care le-am dat-o fiecaruia, cu : am primit suma si semnatura mea


Va rog sa-mi raspundeti si mie .
Luati legatura cu reprezentantul societatii respective
Pai, din ce spuneti, daca societatea nu mai exista, e o imbogatire fara just temei.
Probabil ca nu veti mai da nimanui nici un ban si veti avea constiinta incarcata, sau, in maxim 3 ani, cineva se va gandi sa va ceara acesti bani. Ramane de vazut daca o sa poata sa-i obtina.

Depinde si ce inseamna "s-a desfiintat".

In concluzie, de principiu, nu faceti nimic.Moral vorbind ar fi trebuit sa dati banii celui cu care ati intentionat sa va asociati. Legal, ar trebui cineva sa incerce sa-i recupereze.

Av. Ileana Schwarz

Alte discuții în legătură

Contract de imprumut acordat - procedura legala? Nina1 Nina1 Este incheiat legal un contract de imprumut realizat intre 3 parti, astfel : 1parte - .persoana fizica in calitate de imprumutant, a2a parte - .persoana ... (vezi toată discuția)
Actiune in raspundere contractuala, contestatie in anulare diana_2012 diana_2012 Trei \\"prieteni\\" X, Y, Z asociati si angajati intr-o firma XYZ imprumuta in anul 2007 o suma mare de bani de la S si ii depun in contul firmei in prezenta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am facut un contract de imprumut (o sa las mai jos ... Hoffaramirtpm Hoffaramirtpm Buna ziua! Am facut un contract de imprumut (o sa las mai jos link cu formatul) si am imprumutat o suma de bani cash. Doresc sa returnez inapoi banii tot ... (vezi toată discuția)