Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... tratat UE de nediscriminare a pensionarilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

tratat UE de nediscriminare a pensionarilor

Avand in vedere solutiile contradictorii date de instantele noastre in ceea ce priveste modul de calcul diferit a pensiilor pentru cei care au intrat in drepturi in perioada 1977-2001 si au lucrat in grupa I de munca, respectiv cei care au intrat in drepturi dupa 2001 si au lucrat in conditii speciale de munca(similare , grupei I).Asfel in unele instante, modul de calcul s-a acepta la un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, pentru cei din periaoada 1977-2001, apreciind aceste instante ca acesti pensionari sunt discriminati fata de cei care au iesit la pensie dupa 2001 si li s-au asimilitat anii lucrati in grupa I ca lucrati in conditii specxiale, iar la alte instante nu s-a luat aceasta baza de calcul, lundu-se ca stagiu complet de cotizare 30 de ani conf. Leggii nr. 3/1977.
intrucat este o discriminare vadita la mijloc, recunoscuta si de unele instante de judecata, va intreb, daca nu exista un tratat al Uniunii Europene sau al Consiliului Europei care sa asigure respectarea PRINCIPIULUI "la condiţii egale de pensionare, pensii egale, indiferent de anul pensionării" .
Va multumesc tuturor
In septembrie 2008 Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie au pronuntat Decizia nr. 40/2008 prin care au stabilit ca stagiul complet al celor care au iesit la pensie inainte de 2001 si au lucrat in grupe de munca sa fie : de 20 de ani pentru cei care au lucrat 20 de ani in grupa I si de 25 de ani pentru cei care au lucrat 25 de ani in grupa II. Inalta Curte a fost sesizata de Procurorul General al Romaniei cu un recurs in interesul legii.

Puteti solicita si dvs., in scris si motivat, Procurorului General sa promoveze un recurs in interesul legii, intrucat, asa cum ati precizat in mesaj, s-a creat o discriminare intre categorii de pensionari care au lucrat in aceleasi conditii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic