Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 220 - PFA Norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 220 - PFA Norma de venit

Declaratia 220 trebuie oare depusa pt. un PFA infiintat in 2010?
Da, trebuie depusa in fiecare an. Termen 31 ianuarie.
La finante au spus ca nu e nevoie. Sunt confuz.
ipi, utilizator
Ipi daca esti la norma de venit nu trebuie sa depui nicio declaratie 220. O sa-ti trimita fiscul formularul 260 (decizia de impunere) pe baza normei de venit.
Trebuie sa depui declaratia 600 cu venitul asigurat la pensii pina pe 31 ianuarie, declaratia 392 A/B pina prin 25 februarie (daca nu se scoate si declaratia aia)
Ok, mersi. Dar totusi in instructiunile de completare de pe site-ul anaf [ link extern ] :

"Formularul se utilizează  pentru declararea veniturilor  şi cheltuielilor estimate a se
realiza în anul de impunere, precum şi pentru exercitarea opțiunii privind modificarea modului
de determinare a venitului net.
Declarația se depune  şi de către contribuabilii care realizează  venituri din activități
independente impuse pe bază de norme de venit." ?!
Parerea mea este ca declaratia 220 se depune pina pe 31 Ianuarie 2013 doar daca doresti sa-ti modifici modul de impunere real/norma de venit.

În cazul în care, formularul se utilizează pentru exercitarea opțiunii privind modificarea modului de determinare a venitului net, se bifează căsuța de la pct.2 “Opțiune privind modificarea modului de determinare a venitului net” de la Secțiunea II lit.A, concomitent cu căsuța de la pct.3 “Determinarea venitului net”, corespunzătoare situației contribuabilului.
În această situație, declarația se depune, după caz, în termen de 15 zile de la data începerii activității, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului, sau până la data de 31 ianuarie a anului fiscal, în cazul contribuabililor care au desfăşurat activitate şi în anul precedent.

Textul
Declarația se depune şi de către contribuabilii care realizează venituri din activități
independente impuse pe bază de norme de venit.

induce in eroare dupa mine, lasa impresia ca declaratia ar trebui depusa chiar daca nu s-a modificat nimic in situatia PFA-ului.

Daca te uiti in modul de completare al declaratiei, la

1. Depunerea declarației
1.1. Activități independente
1.1.2. Declarația se depune la următoarele termene, de către:
‐ contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal, în termen de 15 zile de la
data producerii evenimentului;
‐ contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri
pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că
vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior, odată cu declarația privind venitul realizat.
Persoanele fizice care obțin venituri din activități independente din mai multe surse
depun câte o declarație pentru fiecare sursă de venit şi categorie de venit.
1.1.3. Persoanele fizice care realizează venituri în cadrul unei asocieri fără personalitate
juridică, constituită între persoane fizice sau în cadrul unei societăți civile cu personalitate
juridică constituită potrivit legii speciale şi care este supusă regimului transparenței fiscale,
potrivit legii, completează declarația având în vedere venitul net estimat distribuit, care le
revine din asociere.

Din instructiunile de completare eu am ajuns la concluzia ca 220 se depune de catre un PFA impozitat la norma
a) 15 zile de la inceperea activitatii
b) pina pe 31 ianuarie daca se doreste trecerea la real.

De catre cei ce sunt la real se depune

a) in 15 zile de la inceperea activitatii
b) odată cu declarația privind venitul realizat de catre contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior.
c) pina pe 31 ianuarie daca se doreste trecerea la norma de venit.

Ca sa fii sigur trimite o cerere prin "Asistenţă prin e-mail" de pe www.anaf.ro si pune aici raspunsul, textul "Declarația se depune şi de către contribuabilii care realizează venituri din activitățiindependente impuse pe bază de norme de venit." lasa impresie ca ai fi obligat sa depui in fiecare an, indiferent daca s-a modificat/nu sa modificat ceva in statutul PFA-ului aflat la norma de venit. Pune acolo toata situatia, PFA facut in 2010, la norma de venit trebuie / nu trebuie sa depuna declaratia 220 ...?