avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Termen de depunere declaratia 220
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Termen de depunere declaratia 220

Buna ziua,
La inceputul anului, in 2 ianuarie 2014 am intrebat cand se depune, printre altele, declaratia 220 si mi s-a spus ca pana in 31 ianuarie ,iar acum aflu ca trebuia depusa pana in 15 ianuarie. Este adevarat? Sunt cam disperata, astazi am aflat lucul acesta!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Arsu , Contabil 18:52, 21 Mai 2014
Pentru a fi linistita, trebuie sa specificati clar din ce tipuri activitati obtineti venituri pentru care trebuie sa depuneti D220 cu venitul estimat din 2014.

Din normele de completare a D220 citire:
Termenul de depunere a declarației 
Declarația se depune la organul fiscal competent, astfel:  
‐ în termen de 15 zile de la data începerii activității, în cazul contribuabililor care 
realizează  venituri  din  activități  independente,  venituri  din  activități  agricole  impuse  în 
sistem real, venituri din silvicultură şi piscicultură şi care încep o activitate în cursul anului 
fiscal; 
‐  în  termen  de  15  zile  de  la  data  încheierii  contractului  între  părți,  odată  cu 
înregistrarea acestuia la organul fiscal competent, în cazul contribuabililor care realizează 
venituri din cedarea folosinței bunurilor din derularea unui număr de până la 5 contracte de 
închiriere, inclusiv; 
‐ pentru fiecare an fiscal, până la data de 31 ianuarie inclusiv, pentru anul în curs, sau 
în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului dacă persoanele fizice încep să 
realizeze venituri în cursul anului după data de 31 ianuarie inclusiv, în cazul contribuabililor 
care  realizează  venituri  din  închirierea  în scop  turistic  a  camerelor situate  în  locuințe 
proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1 şi 5 camere, inclusiv; 
‐ în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului, în cazul contribuabililor 
care  realizează  venituri  din  închirierea  în scop  turistic  a  camerelor situate  în  locuințe 
proprietate personală, având o capacitate de cazare cuprinsă între 1  şi 5 camere inclusiv, 
impuşi pe baza normelor de venit,  şi care, în cursul anului fiscal, depăşesc numărul de 5 
camere de închiriat; 
‐ până la data de 31 ianuarie inclusiv, în cazul contribuabililor care realizează venituri 
din activități independente impuse pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior 
au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 
euro,  şi care au obligația determinării venitului net anual în sistem real, începând cu anul 
fiscal următor; 
‐ până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația privind venitul 
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au 
realizat  venituri  pe  perioade mai mici  decât  anul fiscal,  precum  şi  cei  care,  din motive 
obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal 
anterior.  
Declaratia trebuie sa o depun pentru anul fiscal 2013, am PFA -"Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare" (incepere activitate in 2012) cu determinarea venitului net in sistem real. Deci data limita este 31 ianuarie 2014?
Va multumesc!
- depunerea formularului 220 “Declaratie privind venitul estimat/norma de venit” se face pana la data de 31 ianuarie 2014, de catre contribuabilii care solicita revenirea la impozitarea pe baza normei de venit, la încheierea perioadei de 2 ani consecutivi în care au optat pentru determinarea venitului net in sistem real pe baza datelor din contabilitatea în partida simpla sau, asa cum deja v-a fost precizat,
-pana la data de până la data de 25 mai a anului de impunere, odată cu declarația privind venitul realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior.

Buna, daca pfa-ul nu a realizat pierderi si nici nu estimez o schimbare cu 20% a veniturilor in anul de impunere, inseamna ca pot sa nu mai depun deloc declaratia 220 ?

sau ea oricum se declara până la data de 25 mai cu declaratia 200 ?
In acest caz depuneti direct 200. Oricum o sa va vina decizia de impunere de anul trecut daca nu ati depus 220 pana la 31.01.
Puteti depune 220 odata cu 200 daca doriti.

Alte discuții în legătură

Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Declaratia 220 - pfa norma de venit ipi ipi Declaratia 220 trebuie oare depusa pt. un PFA infiintat in 2010? (vezi toată discuția)