Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 012

Buna ziua,

As dori daca se poate o mica lamurire:

Contribuabilii care nu vor sa opteze pentru sistemul anual de declarare si plata a impozitului pe profit ,cu plati anticipate trimestriale mai depun declaratia 012?
Daca da bifeaza casuta din dreptul ,, renunt la optiunea .......... si trec incepand cu anul 2013?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna seara,

Daca nu vreti sa optati pentru sistemul de plati anticipate trimestriale, nu este nevoie sa depuneti declaratia 012. Asa cum se precizeaza la art.34, alineatul 2 din Codul fiscal optiunea este valabila incepand cu 01.01.2013, pana la aceasta data nefiind aplicabila.
Asadar nu se poate sa bifati casuta cu renuntare la optiune decat in cazul in care anterior ati aplicat pentru aceasta.
Optiunea de renuntare, in situatia in care intre timp nu se mai modifica legislatia(ceea ce este putin probabil#-o), poate fi bifata numai la inceputul anului 2015, presupunand ca cineva a optat la inceputul anului 2013 pentru aplicarea acestui sistem(art.34, alin.3 din Codul fiscal).

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil