Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Statutul cadrelor militare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Statutul cadrelor militare

In statutul cadrelor militare se specifica faptul ca acestea nu au voie sa adere la formatiuni politice. Pana aici totul e clar insa nu am gasit nimic despre rudele de gradul 1. Mai precis, cineva mi-a spus ca fiind sotie de cadru militar nu am voie sa ma inscriu in nici un partid politic si nici sa imi deschid o firma. Mi se pare putin absurd mai ales ca in lege nu am gasit nicaieri asa ceva. Multumesc anticipat pentru orice lamurire.
Pe acest subiect, am putea discuta mai mult de ce li se interzice în mod expres DOAR cadrelor militare aderarea la formaţiuni politice, dar NU şi rudelor, membrilor familiei etc etc însă foarte pe scurt :
- unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie să distingem.Prin interpretare nu se poate restrânge aplicatia unui text care a fost formulat general, generalitatea formularii duce la generalitatea aplicarii.