Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cine hotaraste prcentul de penalizari la asociatiile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cine hotaraste prcentul de penalizari la asociatiile de proprietari : Comitetul Executiv sau Adunarea Generala?

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cine stabileste procentul penalizarilor : Adunarea Generala sau Comitetul Executiv si daca o asemenea hotarare a Adunarii Generale sau a Comitetului Executiv se aplica retroactiv pe o perioada de 3 ani ?

Procentul de penalizare se hotaraste in adunarea generala si se aplica - in mod firesc - pentru viitor. Procentul nu poate depasi - conform legii - 0,2% pe zi de intarziere.
Pana in 2009 vechea adminitratora nu a calculat nici un fel de penalitati de intarziere la plata intretinerii . In 2009 prin luna 6 s-a schimbat conducerea asociatie si a venit alt adminisrtator alt presedinte si alt comitet executiv .In data de 19.01.2010 hotaraste "procentul de penalizare este de 0.2% pentru fiecare zi de intarziere ,se aplica la 30 de zile calendaristice de la data scadentei,incepand cu data de 30.12.2006.Calculul penalitatilor se va face pe ultimii 3 ani ,incepand cu data de 30.12.2006,recuperarea datoriilor e la proprietariirestantieri(care au debit restant plus penalitatice depasesc o valoare totala de 1000 ron)urmand sa se faca in baza angajamentelorde plata semnate si respectate de catre acestia,sau prin adresareacatre o instanta de judecata." Este legala aceasta hotarare tinand cont ca a fost luata de catre comitetul executiv si nu de catre adunarea generala ,ba mai mult face referire la o perioada de timp anterioara hotararii ?
1-In conditiile in care exista expres stipulat coeficientul penalizarilor,nici una din structurile mentionate nu detine autoritatea si competenta sa impuna alti coeficienti de penalizare mai mari decat cei legal prevazuti
Art 49 din L nr 230/2007 Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta,afisata pe lista de plata
Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2 % pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depasesc termenul stabilit pentru plata,fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat

2-
In data de 19.01.2010 hotaraste "procentul de penalizare este de 0.2% pentru fiecare zi de intarziere ,se aplica la 30 de zile calendaristice de la data scadentei,incepand cu data de 30.12.2006

Hotararea AG este abuziva si nu poate opera retroactiv
Mai mult decat atat este o hotarare a CEX nu a AG . Comitetul Executiv are dreptul sa ia astfel de hotarari?
Decizia nu are temei legal,indiferent de reprezentantul asociatiei de proprietari care a pronuntat astfel de decizie care sa opereze retroactiv
Nerecuperarea sumelor ,neaplicarea de penalitati la restantele acumulate din 2006 implica responsabilitatea reprezentantilor legali ai asociatiei de proprietari in functie la acea data
Asociatia de proprietari detine presedinte,comitet executiv ,cenzor/comisie de cenzori ,care in interesul general al proprietarilor detin autoritatea si competenta sa dispuna desfasurarea procedurii de aplicare penalitati la orice suma cu titlu de restanta si in situatia neachitarii acestora in termen de 90 de zile,in temeiul disp art 50 din L nr 230/2007 da
dreptul asociatiei de proprietari de a actiona pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit

Pentru sumele mai vechi de 3 ani a intervenit termenul general de prescriptie
Capitolul II
PRESCRIPŢIA EXTINCTIVÃ
Articolul 267. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.