Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA plati partiale
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

plati partiale

Nu mi-e clar Art. 1342. – (5)
In cazul in care persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare nu au incasat contravaloarea integrala sau partiala a livrarii de bunuri ori a prestarii de servicii in termen de 90 de zile calendaristice de la data emiterii facturii, calculate conform dispozitiilor Codului de procedura civila, exigibilitatea taxei aferente contravalorii neincasate intervine in cea de-a 90-a zi calendaristica, de la data emiterii facturii.

Sa inteleg ca, in cazul unei plati partiale efectuate in termen de 90 de zile de la emitere, exigibilitatea tva se prelungeste?
Nu, indiferent de incasare sau de plata deduceti sau colectati la valoarea ramasa de achitat sau de platit.
George Moraru, Consultant fiscal
Art se refera numai la colectarea tva-ului (adica la incasari).
Daca nu incasati in 90 zile, se colecteaza tva-ul in cea de-a 90 zi calendaristica de la data emiterii facturii.

In ceea ce priveste deducerea, se va deduce la momentul platii, indiferent cind va fi acesta.