Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Sunt la scoala si in acelasi timp si lucrez , dar am ramas insarcinata. Dupa nastea copilului in afara de cei 2 mil alocatie si 6 indemnizatie, mai iau si salariu?
Pe perioada CCC nu puteti realiza venituri supuse impozitului pe venit , intrucat acest lucru duce la suspendarea platii indemnizatiei ...

Art.16 din OUG nr.111/2010:

(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
.....

Pe perioada CCC , raportul de munca poate fi suspendat , efectul suspendarii fiind suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
......