Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie auto din ue neplatitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie auto din ue neplatitor tva

Buna ziua,

Un neplatitor de tva a achizitionat un auto second hand in oct. 2012 din Anglia.
Factura este fara tva. Care sunt obligatiile angajatorului in acest caz? Ce declaratii trebuie sa faca? Va multumesc!
Daca e singura operatiune intracomunitara si pretul e sub 10.000 EUR nu trebuie sa faca nimic.

Succes!
Da, este singura achizitie din Ue fara tva, Pretul este de 6000 Lire(deci sub 10000 Euro) Nu trebuie deci sa fac declaratia 301 ? Va multumesc!
De fapt, cine plateste TVA-UL?
Firma din Romania este neplatitoare de tva, dar nu s-a inreg in scop de tva pt achizitii intracomunitare si nici in ROI? Eu asa am inteles din postarea initiala.

In acest caz, probabil s-a emis factura fara tva (firma cumparatoare nefiind inreg in scopuri de tva pt achizitii intracomunitare si nici in ROI) deoarece furnizorul a aplicat regimul special pt bunuri second hand. In continutul facturii trebuie sa existe mentiuni despre acest lucru (cititi cu atentie motivul scutirii de tva).

In acest caz furnizorul plateste tva la el in tara aferent marjei sale de profit.