Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model contract de intermediere loc de munca in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model contract de intermediere loc de munca in strainatate

Buna, recent am incercat sa depun la ITM o oferta de munca din strainatate, pentru obtinerea autorizatiei de functionare pe Cod CAEN 7810.
Contractul intre firma mea si clientul din strainatate eu zic ca e bine facut, este un contract standard din Germania.
Mi-a fost insa respinsa pe motiv ca nu contine de-ajuns elemente din legea romana.
Nu mai vreau sa pierd timp si umblat, vreau sa ma apuc de lucru serios si intentionez sa obtin autorizarea cat mai repede.
Poate cineva sa ma ajute cu un model de contract cu care a obtinut autorizatia, in asa fel incat sa il adaptez clientului meu, sa i-l trimit ca sa vada daca e ok pentru oferta lui, sa il semneze si sa mi-l trimita inapoi ?

Mentionez ca am intrebat clar si la modul obiectiv la ITM daca au un template pentru asa ceva si mi s-a raspuns tot asa de obiectiv ca NU.

Multumiri anticipate.
transylvae, utilizator
Legea in materie prevede ca , aceste contracte vor cuprinde cel puţin următoarele elemente:
a)durata contractului;
b)numărul de locuri de muncă în străinătate pentru care se încheie contractul;
c)funcţia, meseria sau ocupaţia;
d)natura şi durata angajării, condiţiile de angajare, de încetare a angajării sau de reangajare;
e)durata timpului de muncă şi de repaus;
f)tariful orar, salariul lunar şi datele de plată a salariului;
g)sporuri, ore suplimentare şi alte drepturi salariale;
h)cazurile în care pot fi urmărite drepturile salariale;
i)durata, modul de acordare şi drepturile băneşti aferente concediului de odihnă;
j)condiţiile de muncă, măsuri de protecţie şi securitate a muncii;
k)posibilitatea transferării salariului în România;
l)asigurarea medicală a angajaţilor români, similar cu cea a cetăţenilor din ţara primitoare;
m)acordarea de despăgubiri angajaţilor români în cazul accidentelor de muncă, al bolilor profesionale sau al decesului;
n)condiţiile de cazare, de locuit sau, după caz, de închiriere a unei locuinţe şi de asigurare a hranei;
o)asigurarea formalităţilor, stabilirea condiţiilor de transport din România în statul în care se asigură ofertele de locuri de muncă şi retur pentru angajaţii cetăţeni români şi membrii de familie care îi însoţesc sau îi vizitează, precum şi suportarea cheltuielilor aferente;
p)taxele, impozitele şi contribuţiile care grevează asupra veniturilor angajaţilor cetăţeni români, asigurându-se evitarea dublei impuneri sau a dublei perceperi de contribuţii de asigurări sociale;
r)obligaţiile angajaţilor cetăţeni români în străinătate.
Merci mult, astea le stiam. Insa e destuld e complicat sa le adaptezi cu termeni ( mai ales ca vor trebui tradusi in germana pentru contract ) juridici daca nu sunt de meserie, de aceea am cerut ajutorul cu un MODEL. Care request mi-l mentin.
Nu vreau sa mai risc sa pierd timp, bani si umblat si sa imi fie refuzata din nou din cauza ca nu stiu ce aspect nu li se pare ok.

Cu multumiri anticipate.
am inteles .. un model gasiti aici, insa va trebui modiifcat cu clauzele prevazute de Legea nr.156/2000

[ link extern ]
Multumesc pt link. Este de departe ceea ce doresc, caut un model tipic intre o firma de recrutare din Romania si un client din strainatate pentru un candidat roman.
Ideal ar fi un model pentru care s-a primit deja autorizatia.
Intreb pur si simplu daca cineva poate sa faca un pustiu de bine, nu ca as fi lenes insa nu am timp.
Eventual sunt pregatit sa si platesc.
Multumesc.
Buna ziua,
ati gasit pana la urma acest model de contract? Sunt in aceeasi situatie ca si dvs... nu gasesc niciunde un model pt contract intre o agentie de recrutare si angajator strain pentru candidati romani.
As fi recunoscatoare daca cineva ar face un gest sa ne dea un astfel de model.
Multumesc si toate cele bune.