Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile mamicilor care se intorc la servici dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile mamicilor care se intorc la servici dupa 126 zile

Buna seara, ce drepturi are o mamica care se intoarce la servici dupa cele 126 zile ? Ma refeream la program de alaptat
Nu intra in CIC?
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Lupu Gabriela a scris:

Buna seara, ce drepturi are o mamica care se intoarce la servici dupa cele 126 zile ? Ma refeream la program de alaptat

Beneficiaza de aceleasi drepturi pe care le-a avut si inainte de a intra in concediul pentru maternitate. De asemenea, angajatorul este obligat sa îi modifice în mod corespunzător condiţiile şi/sau orarul de munca ori, dacă nu este posibil, sa o repartizeze la alt loc de munca fără riscuri pentru sănătatea sau securitatea sa, conform recomandarii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu menţinerea veniturilor salariale.
În cazul în care angajatorul, din motive justificate în mod obiectiv, nu poate sa îndeplinească aceasta obligaţia, salariata are dreptul la concediu de risc maternal, după data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, în cazul în care nu solicita concediul şi indemnizaţia pentru creşterea şi îngrijirea copilului pana la împlinirea vârstei de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pana la 3 ani.