Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392 B

Pentru anul 2012 se mai depune declaratia 392 B de catre firmele care nu sunt inregistrate ca platitoare de TVA ?

Buna seara,

Potrivit art.156^3, alineatul (5) din Codul fiscal, persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 220.000 de lei, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informaţii:

a) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;

b) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;

c) suma totală şi taxa aferentă achiziţiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;

d) suma totală a achiziţiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.

Numai bine,
Termenul limita pentru:

- Depunerea “Declaraţiei informative privind livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate în anul 2012″ – Formular 392A pentru anul precedent – de catre persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 a căror cifră de afaceri efectiv realizată la finele anului calendaristic este inferioară sumei de 65.000 de euro

si pentru

- Depunerea “Declaraţiei informative privind livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate în anul 2012 – Formular 392B pentru anul precedent – de catre persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA conform art.153, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 65.000 de euro;

ESTE DATA DE 25 FEBRUARIE 2013 (25.02.2013).
@gigipopa,in afara celor mentionate mai sus,trebuie sa stiti ca aveti obligatia sa tineti jurnale de vanzari si cumparari in calitate de persoana impozabila ,chiar daca nu sunteti platitor de TVA,de unde puteti prelua usor datele pentru decl 392B.
Multumesc.
Pe site-ul ANAF nu am gasit postat program pentru calculator (pentru imprimare pe discheta), pentru declaratie 2012, doar pentru declaratii 2007-2011.
Avand in vedere faptul ca termenul de depunere este 25 februarie, probabil nu vor intarzia cu publicarea programelor respective peste termenul respectiv:)