Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... de ce nu se aplica art.170 legea 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

de ce nu se aplica art.170 legea 263/2010

buna ziua,
legal atr.170 din legea 263/2010 trebuia sa intre in vigoare la 01.01.2013.
Exsita o alta lege care impiedica aplicrea lui?.
Cum se poate actiona in istanta casa de pensii pentru neaplicarea lui?
multumesc!
In OUG Nr.1 din 22.01.2013 indicele de corectie este stabilit la 1,06 si nu 1,05.
De ce oare este stabilit 1,06 si nu 1,5 , sau ........1,25,...sau...... ?
Ne poate lamuri cineva ?
Acest indice (art.170) a fost modificat de o ordonanata de urgenta (SPECIFIC POLITICI ROMANESTI)
Fiind vorba de o ordonanta de urgenta aplicata unei legii organice ea trebuie sa fie aprobata si de parlament si publicata in monitorul oficial urmand ca dupa aceea sa produca efecte(aplicata).
Pana la intrarea in aplicare a acestei modificari (O.G nr.1) ramane in vigoare prvederile legii 263/2010.
Noua lege nu poate avea efect retroactiv.Ea trebuie aplicata celor care ies la pensie odata cu pubicarea ei in monitorul oficial.
Astept si alte pareri.