Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto sau Timbru de Mediu?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto sau Timbru de Mediu?

Buna ziua,

Mi-am inmatriculat masina in luna noiembrie 2012 si am platit taxa de inmatriculare (taxa de poluare).

Ma gadeam sa imi recuperez taxa prin tribunal. Insa cred ca pot sa o recuperez si altfel. Sa platesc timbrul de mediu si sa imi recuperez taxa de poluare.

Credeti ca este posibil?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu respect,
Alexandru Stanciu
Se va recupera diferenta de suma de la taxa achitata initial la taxa actuala care este mai redusa
Exact asta si vreau. Doresc sa achit timbrul de mediu dar sa-mi recuper o parte din bani.

Aveti idee cum se calculeaza acest timbru de mediu?

Am inteles ca se ia in considerare 100% emisiile de CO2. Dar cat costa ? Are cineva idee?

De exemplu pentru 100 g/km de CO2, cat o sa platesc?