avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită in calitate de posibil cumparator al unui imobil scos ...
Discuție deschisă în Executare silită

in calitate de posibil cumparator al unui imobil scos la licitatie, ai dreptul sa vizionezi casa ptr care licitezi?

M-am inscris la licitatie ptr achizitionarea unui apartament executat silit.

INTREBARE

Am dreptul sa vizionez casa inainte de desfasurarea licitatiei?
Cel mai recent răspuns: husseincudop , utilizator 11:50, 22 Ianuarie 2013
Bineinteles ca aveti acest drept.
Aveti dreptul dar pot aparea probleme.
Proprietarul sa nu va lase sa il vedeti.
Sunt in situatia in care am adjudecat apartamentul licitat dar nu pot sa-l vad in interior ptr ca proprietarul nu poate fi gasit.Ce se poate face? Mi-e teama sa-l achit fara sa stiu cum arata in prealabil.
Actualul proprietar - debitorul nu poate fi obligat legal sa va permita aceesul.
executorul poate ordona intrarea fortata in apartament ptr a fi vizionat de catre adjudecatar ?

Alte discuții în legătură

Autorizare patrundere executor yamada yamada In urma unei licitatii imobiliare, adjudecatarul apartamentului castigat la licitatie cere incuviintarea executarii silite. Pe portalul justitiei vad ca s-a ... (vezi toată discuția)
Licitatie cumparare apartament de catre cumnat. yamada yamada Fratele sotiei mele poate participa la o licitatie de cumparare a unui apartament ce imi apartine, scos la licitatie in urma cererii de executare silita din ... (vezi toată discuția)
Am licitat o casa. am actul de adjudecare si intabulare. pot ... stanoiu stanoiu Am licitat o casa. Am actul de adjudecare si intabulare. Pot intra in posesia, fără executare silită? Mentionez ca acea casa nu mai este locuită de.ceva ... (vezi toată discuția)