Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neacordare somaj, incetare contr cu art.31 al 3, in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neacordare somaj, incetare contr cu art.31 al 3, in timpul perioadei de proba

Am urmatorul caz, angajare dupa intreruprea somajului, persoana s-a angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, iar in timpul perioadei de proba s-a incetat contractul de munca printr-o notificare conf art.31, al.3.
Nu se poate primi somaj? Persoana care s-a angajat nu putea sa stie ca contractul de munca va inceta.
De la ajofm a spus ca nu primeste somaj, din motivul ca contractul de munca era pe perioada nedeterminata.
Ce se poate face in aceasta situatie?
Nu primeste nici somaj, nici loc de munca nu are. Exista vreo solutie?
Multumesc.
Incetarea c.i.m. a avut loc din initiativa salariatului sau din initiativa angajatorului?
din initianiva angajatorului
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Cornel Vasile, Consilier juridic
@popescu leontina

In acest caz, cred ca cei de la AJOFM au dreptate, din coroborarea urmatoarelor articole din legea 76/2002:

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;

Art. 37 ind. 1. - (1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
multumesc mult, nu stiu care este motivul la somaj ca nu vor sa acorde somajul