Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

buna seara,am si eu o nelamurire:sotia lucreaza acum la o firma de 3 ani cu contract de munca pe perioada nedeterminata,de curind a gasit un post de camerista la un hotel cu contract de munca de 5 luni,intrebarea mea este :la toamna dupa incetarea contractului poate beneficia de somaj daca se angajeaza la hotel?sau in cazul in care nu poate beneficia de somaj la toamna poate plati o luna darile catre stat pentru a face 6 luni si la anu iar 6 luni pentru a beneficia de somaj la anu urmator?
Si c.i.m. incheiat pe durata nedeterminata va inceta ?

Art. 17 Legea 76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:

Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.
am inteles,deci c.i.m.-ul actual va inceta iar daca se angajeasa imediat in alta parte cu contract de munca pe durata determinata nu va putea beneficia de somaj la toamna
Va putea beneficia de somaj la expirarea duratei c.i.m. pentru care a fost incheiat, daca se angajeaza cu c.i.m. pe durata determinata.
Cornel Vasile, Consilier juridic