Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Scoaterea din functiune a mijloacelor fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Scoaterea din functiune a mijloacelor fixe

Buna ziua.

Pentru scoaterea din functiune a mijloacelor fixe si apoi valorificarea prin dezmembrare, vanzare... etc este necesara conform legii hotararea Consiliului de Administratie, sau exista o suma a valorii ramase a MF maximala sau minimala pentru care nu este necesara hotararea Consiliului de Administratie privind scoaterea din functiune a mijloacelor fixe?
Conform Legii 15/24.03.1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale - republicata in M.Of.242/31.05.1999, cu modificarile si completarile ulterioare,
Art 21.
Scoaterea din funcţiune a mijloacelor fixe se face cu aprobarea consiliului de administraţie al agentului economic, respectiv a responsabilului cu gestiunea patrimoniului, în cazul persoanelor juridice fără scop lucrativ definite la art. 1 alin. 3.
[ link extern ]

Cititi si acest articol :
[ link extern ] /

Comisia de inventariere vai intocmi Procesul-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe/ de declasare a unor bunuri materiale (cod formular 14-2-3/aA ) conform OMEF 3512/2008 :
[ link extern ]
(pag. 29-31)