avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amendat pe nedrept
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amendat pe nedrept

buna ziua tuturor ....am ajuns aici ca toti ceilalti care au avut o problema cu legile din romania si cei care ar trebuii sa le aplice....in cazul meu MILITIA ROMANA....cum a inceput totul....am depasit un camion pe drum cu o singura banda pe sensul de mers moment in care incercam sa revin pe banda mea de mers un TARAN cu o masina de teren a venit din spate tare si ca sa nu ma loveasca in spate a tras stanga de volan si mi`a zgariat toata partea stanga a masinii el fiind nevoit sa iasa cu jumate de masina de pe partea carosabila.....dupa care taranu si`a continuat deplasarea cu peste 150 km/h astfel incat sa nu`l pot prinde.....cand am vazut ca nu opreste m`am luat dupa el si intre timp sunam la 112 si le explicam ce sa intamplat...respectiva cucoana mi`a zis sa`i iau nr si sa declar accidentul in 24 de ore....bine cucoana si nr de unde il iau de la ghicitoarea "mama omida".....intr-un final il vad ca iese de pe drum si o ia pe camp si il ajung din urma ....ii fac semn sa opreasca ....si ce sa vezi un cetatean german....director inginer la eoliene.....abia m`am inteles cu el in engleza i`am zis ca m`a atins si el a zis ca nu el ca nu recunoaste....si i`am zis sa mergem la politie.....si a zis ca nu vine.....si am fost la politia de pe raza caruia sa produs accidentul....am intrat la seful de post al comunei respective...si i`am explicat cum s-a intamplat....acesta auzind ca e vb de un cetatean german director inginer etc sa schimbat la fata si a zic ca sa merg cu el unde se afla respectivul si sa vedem cum faceam....am ajuns acolo si ne-a zis sa ne prezentam intr-o ora la el la sectie...si-l-am rugat sa se prezinte ca sa stiu cu cine vb....si de acolo circul....a inceput sa tipe ca el e politist ca nu-l invat eu pe el ce sa faca ca daca e imbracat si are masina de politie da dovada ca e agent de politie ....ca de ce imi permit eu sa-l intreb pe el..si a plecat. spunand ca eu sunt de vina si sa-l caut peste o ora ca are treaba mult mai importanta decat accidentul meu..(eu am sunat la 112 iar si le-am zis ce sa intamplat si ca agentul nu vrea sa se legitimeze...mi-a dat un nr de tel si mi-a zis sa sun daca mai am probleme....am sunat si aia mi-au zis sa semnez procesul verbal si sa-l contest ca in procesul verbal scrie numele agentului)..si m-am dus in fata postului de politie si am asteptat o ora ...doua ...dupa trei ore fara un sfert ne-a bagat inauntru....ne-a pus sa dam declaratii pe mine primu cu germanu si cu translatoru lui inauntru si dupa ce am dat declaratie ma dat afara din birou ca sa-l las pe ala sa de-a si el declaratie...si -i-am zis ca nu e normal ala sta si se uita ce declaratie dau eu si imi vede desenul si pe mine ma da afara cand e vb sa vad si eu declaratia lui si desenul......in fine.....dupa 40 min m-a chemat inaunttru si mi-a zis ca eu sunt vinovat ca ocoleam gropi si din cauza asta m-a atins ala ca nu m-am asigurat la schimbarea pozitiei de mers....prima oara am crezut ca sunt la camera ascunsa...ma gandeam ca ma vor vedea prietenii famlia...imi voi face fani pe facebook....voi avea multe like-uri....de unde militianul imi face proces verbal 280 ron si 4 puncte si scrie "a avut activitati de a distrage atentia de la conducere in timp ce ma deplasam cu autoturismul nr din directia spre directia"....wtf.....totusi unde-s camerele....si ma pune sa semnez "repede ca nu am timp"...pai domule militian am 4 ore si ceva de cand stau si acum te grabesti....si i-am zis ca vreau sa citesc p-v si dupa semnez si mi-a zis"il citesti dupa ce-l semnezi....:))))))))))))))))).....in afara de asta tipa la mine mereu si ma lua la misto orice ii ziceam....spunandu-mi ca ce pot sa-i fac eu lui ca multi l-au amenintat si uite ca e in functie ...eu amenintandul cu plangere penala si disciplinara pt tot ce a facut....i-am cerut o coala sa-mi scriu obiectiunile eu avand foarte multe si mi-a zis ca nu are coli si am trimis pe cineva sa-mi cumpere si a zis sa nu ma deranjez ca el nu anexeaza nimic la p-v ....si am scris la alte mentiuni ca am foarte multe obiectiuni si agentul nu imi da posibilitatea sa le formulez"el fiind foarte iritat de ce anume am scris eu.....in pv nu a scris nici un martor desi eu nu eram singur in masina in momentul accidentului si i-am zis sa scrie dar el nu a vrut...si uite asa am plecat dupa aproape 6 ore de stat la politie.si am plecat cu masina lovita si cu amenda si cu o mie de draci...am platit 140 ron si am de gand sa contest p-v....dupa care sa fac plngere penala si disciplicara la IPJ impotriva militianului....ce ma sfatuitzi sa fac si cu ce sa incep?...credetzi ca am shanse sa mi se anuleze amenda si se vor lua masuri impotriva lui? ...astept raspuns....va salut

Alte discuții în legătură

Accident rutier Oana0416 Oana0416 Buna ziua ! Vroiam sa ma ajutat-o daca se poate cu o problema! Astazi cand am plecat spre servici era foarte aglomerat si in momentul in Care am vrut sa ... (vezi toată discuția)
Contestarea suspendarii permisului la jud sec 3 vol197 vol197 Am fost implicat intr-un accident..in incinta unei statii de combustibili, stateam pe loc la pompa,la rand...un alt conducator auto in spatele meu a vrut sa ... (vezi toată discuția)