avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contractul de Paza (al padurii private) cu Ocolul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contractul de Paza (al padurii private) cu Ocolul silvic

Din 2007 tot inchei Contract de prestari servicii si paza cu Ocolul Silvic Valenii de Munte (Prahova).
In momentul de fata sunt nemultumit atit de pret (600 lei /ha) cit si de "prestarile" Ocolului Silvic vizavi de Contract.

Practic pentru circa 12 milioane (lei vechi) cit achit anual Nu mi se ofera nimic:
De exp. :
1) padurea nu mi-a fost cuprinsa intr-un amenajament silvic

2) Inspectiile (1 sau 2 pe an) in padure s-au facut in lipsa mea (nu m-au anunţat)

3) Din 2002 si pina-n prezent gardurile fîneţelor limitrofe s-au exstins pina in padurea mea (de exp gardul de sirma sau uluca e bătut/montat pe copacii mei)

4) Nu s-au mai refacut marcajele (de graniţuire)

5) Vreo 2 localnici au la mine-n padure 3-4 bazine de apa (de tip fîntînă)

6) Vitele/ovinele de pe izlaz sunt trecute/pasunate la mine-n padure

7) Doar de 2-3 ori am fost despagubit cu sume infime pt. 2-3 copaci f. subtiri (disparuti probabil pt. prajini la capiţele de fîn)...altfel ai crede/zice ca nu se fura defel.

8) Nici macar gratuitate la citva cubi marcati anual NU AM (eu ca proprietar trebuie sa achit circa 60 lei pe metru cub marcat)


Ce pot face?
As vrea sa introduc în Contractul de Paza clauze care sa-mi ofere şi mie "ceva" - adica Ocolul Silvic chiar sa aibe niste obligatii pe care sa le îndeplinească
:((
Aveţi dvs. vre-un sfat/parere ?
Pe de alta parte, inteleg ca legea ma obliga sa achit aceasta PAZA si prestari in regim silvic

Multumesc

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare padure Hamarsold100 Hamarsold100 Eu am o padure de 100 de ha, are in jur de 30000 de mc de lemn, pretul metrului cub de lemn este de 200-450 de lei, deci padurea mea ar fcae minim 6000000 de ... (vezi toată discuția)
Paza padurii platita-- drepturi si obligatii Filimon Aurel Filimon Aurel Buna ziua, Am depus acum 2 luni o plangere penala la parchet pentru furt de lemne si taieri ilegale de copaci nemarcati din suprafata de padure (1 ha) pe ... (vezi toată discuția)
Contructie in padure (extravilan)? george.79 george.79 Buna ziua, Am o nelamurire... As dori sa construiesc o cabana mica de vacanta, din lemn, fara fundatie permanenta (pe piloni din lemn) in padure ... (vezi toată discuția)