avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare facturi neincasate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare facturi neincasate

Am cateva facturi neincasate din 2011 din reaua vointa a clientilor. Nu as vrea sa ii mai dau in judecata ci sa le stornez pt ca sunt sume mici.

Am doua intrebari:

1. Sunt obligat prin lege sa ii dau in judecata pentru a recupera creantele sau pot sa le stornez fara constrangeri legale. Exista alta modalitate pentru a le anula "fara sa supar fiscul"?

2. Daca le stornez, sumele trebuiesc trecute separat in Declaratia 300? La ce rand?
Mai trebuie redepusa vreo alta declaratie in afara de 300 pentru acestea?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mirela Durnea - Expert contabil , Contabil 16:03, 24 Ianuarie 2013
Neincasarea facturilor emise catre clienti, respectiv stingerea acestor creante, reprezinta pentru furnizor o pierdere.

Conform art 21, alin (2), pct n), pierderile înregistrate la scoaterea din evidenţă a creanţelor neîncasate sunt considerate cheltuieli deductibile, în următoarele cazuri:

"1. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătoreşti;

2. debitorul a decedat şi creanţa nu poate fi recuperată de la moştenitori;

3. debitorul este dizolvat, în cazul societăţii cu răspundere limitată cu asociat unic, sau lichidat, fără succesor;

4. debitorul înregistrează dificultăţi financiare majore care îi afectează întreg patrimoniul."

Prin urmare, stornarea acestor facturi nu este o solutie, dimpotriva ar evidentia o situatie neconforma cu realitatea: stornarea facturilor ar insemna practic returul marfii vandute, o incarcare de stoc, si deci...o situatie nereala.
scuze, art 21 din Codul fiscal
Pentru factura de produse imi sunt returnate produsele.
Iar pe cea de servicii as vrea sa o stornez pur si simplu.

Problema este de fapt ca firma nu are bani sa plateasca avocati sa recupereze creantele.
Cum s-ar putea rezolva fara instanta de judecata.
Sugerati sa trec facturile de storno si pentru servicii si pentru produse ca fiind nedeductibile?
Multumesc!
Mi se pare nefiresc si incorect sa stornati un serviciu prestat, deoarece aceasta este o situatie falsa, in urma careia rezulta un document fals.
Daca doriti neaparat sa inchideti soldurile, o puteti face print-o cheltuiala, adica: 6xx=411, iar acea cheltuiala este una nedeductibila in cazul in care clientii in cauza nu se afla in una din situatiile prevazute la pct n, alin (2), art 21.
Multumesc pentru informatii.
Daca trec pe cheltuiala nedeductibila, mai trebuie evidentiat in declaratia 300? sau in 394?
Ultima modificare: Joi, 24 Ianuarie 2013
RobertR, utilizator

Alte discuții în legătură

Facturi restante vechi nedea cristian nedea cristian Buna ziua, Am cateva facturi neincasate vechi de 3.4.5 ani (tepe) despre care stiu sigur ca nu mai am cum sa le recuperez.Ce pot face sa scap de ele din ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva si impozit pe profit de la firme falimentare mihai.xyz mihai.xyz Ma ajutati, va rog, cu un raspuns: recuperarea TVA si impozit pe profit in cazul facturilor emise catre firme falimentare se poate face numai pentru facturile ... (vezi toată discuția)
Tva la facturi neincasate de la firme aflate in insolventa Anca T. Anca T. Exista posibilitatea recuperarii (sub o forma sau alta) TVA achitat deja pentru facturile emise dar neincasate de la firme aflate in insolventa sau ... (vezi toată discuția)