avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de maternitate contract munca timp partial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de maternitate contract munca timp partial

Buna ziua, O salariata are 2 contracte de munca: unul cu 8 ore si unul cu 1 ora cu un salariu brut lunar de 100 lei. Incepand cu data de 1 ianuarie 2013 salariata intra in concediu de maternitate si prezinta concediul medical la ambii angajatori. La angajatorul unde are contract de munca 1 orazi baza de calcul pe ultimele 6 luni este 600 lei, numarul de zile lucratoare este de 127 zile, de unde rezulta valoarea bruta a concediului de maternitate de 84 lei pe luna ianuarie 2013 si 80 lei pe luna februarie 2013. In aceste conditii cum se calculeaza contributia la cas? Proportional cu timpul de lucru sau 740*10.5%=78 lei?

In conditiile in care de la februarie 2013 exista probabilitatea de crestere a salariului mediu brut pe economie la 2223 lei, concediul medical va avea valoarea de 80 lei brut iar contributia la pensii va avea valoarea de 2223X35%x10.5%=82 lei, cum se procedeaza in acest caz? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Calcul concediu de maternitate ana193 ana193 as dori sa stiu cum se calculeaza banii pt concediu prenatal.Acum inca ma duc la serviciu ,este inca prea devreme sa stau acasa insa va aveni momentul cand voi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pt concediu medical este corect calculata? claudia_edi27 claudia_edi27 Buna ziua,am o mare rugaminte la d-tra,avem urmatoarea situatie-din 25 ianuarie ma aflu in concediu medical,la internare am primit cod indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Calculul concediului pre(post) natal. anca0388 anca0388 Va rog mult daca puteti sa imi calculati cam cati bani ar trebui sa iau pt concediul prenatal si postnatal sau sa imi explicati cum se calculeaza. Sunt ... (vezi toată discuția)