avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna seara,

imi puteti zice daca o persoana de sex feminin cu varsta de 56 ani nascuta in luna nov.,si 25 ani pe cartea de munca are drept la pensie?sau daca nu cand poate iesi la pensie anticipata partiala?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:50, 25 Ianuarie 2013
Raspuns pentru femeie nascuta in noiembrie 1956.

Cu acest stagiu de cotizare,numai limita de varsta la 60 de ani si 7 luni.
Pentru pensie anticipata,condtia de stagiu este de 38 de ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.
Pentru pensie anticipata partiala,conditia de stagiu este de 30 de ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.
si nu se poate plati la casa de pensii cumva sa poata iesi mai repede?
Nu se poate plati retroactiv Numai la viitor.

Aveti posibilitatea completarii stagiului de cotizare, prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu. Cota de contributie este de 31,3% din venitul asigurat, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, dar nu mai mare de 5 ori castigul salarial mediu brut. Pentru anul 2012, castigul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 2117 lei. Venitul minim la care va puteti asigura de la 1 ianuarie 2012 este de 35% din 2117 lei, adica 741 lei, contributia minima datorata fiind de 232 lei.

Pentru 2013 si anii urmatori contributia este in crestere

ok.multumesc :)
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Cand voi putea iesi la pensie? 2_nel 2_nel Buna ziua. Sunt nascut in data de 08.04.1956. 1. M-am angajat in data de 02.07.1974. 2. In perioada 06.07.1984-01.03.1985 am lucrat ca sudor in cond. ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca craiova craiova director comercial - in ce grupa de munca se incadreaza? beneficiaza de reducerea perioadei in vederea pensionarii - spre exemplu, luna 1, 1958, F poate ... (vezi toată discuția)
Pensie ivanvintilica ivanvintilica Sunt nascut pe data de 02.09.1959 si am 38 ani munca cu cotizatie. Am lucrat 4 ani in grupa 1 si 34 ani in grupa 2. Cand pot iesi la pensie si cu ce fel de ... (vezi toată discuția)