Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... venituri impozabile?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

venituri impozabile?

in cazul in care se acorda salariatului contravaloarea in bani a alimentatiei de protectie (ce i se cuvine conform lg 316/2006 a securitatii si sanatatii in munca) ce regim de impozitare ar avea aceste sume? Multumesc
Nu sunt impozabile.Veniturile neimpozabile cu caracter general se regasesc in art. 42 din Titlul III – Impozit pe venit din Codul fiscal, iar cele specifice generate in cadrul raporturilor de munca, in cuprinsul art. 55 alin. (4) din acelasi act normativ.

nu se cuprind in veniturile supuse impozitarii urmatoarele venituri:

1 Ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca.
bogdan_ppvc a scris:

in cazul in care se acorda salariatului contravaloarea in bani a alimentatiei de protectie (ce i se cuvine conform lg 316/2006 a securitatii si sanatatii in munca) ce regim de impozitare ar avea aceste sume? Multumesc

Potrivit art.55 alin.4 lit.e C.fisc., in categoria sumelor care nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit se numara si contravaloarea alimentatiei de protectie.