Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de mediu

Buna ziua

Pe data de 20.12.2012 am cumparat un camion immatriculat in romania,acesta este Iveco eurotrakker an de fabricatie 2006 inscris in Romania pe data de 3.5.2006 are CC 12882 este euro R3
Am fost la finante si au calculat 15000 lei noi pentru al inscrie pe mine
Daca platesc taxa mai pot recupera ceva din aceasta?
Taxa asta noua este legala?

Va multumim

Legea nr. 9/2012, care este continuatoarea defunctei legi 50/2008, este tot ilegala, pentru ca este în neconcordanţă cu normele dreptului european în materia impozitării unui produs naţional, şi totodată contravine jurisprudenţei relevante a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene.
Prin Hotărârea Curţii de Justiţie a Uniunii Europene din 07.04.2011 în cazul Tatu s-a statuat că dispoziţiile OUG 50/2008 (actuala lege 9/2012) sunt contrare dispoziţiilor Tratatului UE, adica această taxă de poluare este percepută nelegal.
deci trebuie sa o platesc pina pe 30.01.2013 pentru a o recupera?
Multumesc
Pana nu apar alte modificari in M.Of.