Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Infiintare firma mini-Gmbh in germania cu sediul in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Infiintare firma mini-Gmbh in germania cu sediul in romania

Buna tuturor, momentan am un magazin online in romania si showroom in cluj-napoca in domeniul sportiv. Colaborez in special cu importatori pe romania, dar in paralele cu distribuitori din germania. Intentionez sa deschid o firma in germania si in asa fel sa am acces la importatorii germania pe brand-urile care le comercializez. Deoarece alfel nu am acces iar cei din romania au preturile mult mai mari. Se poate oare sa activez asa? iar punctul de lucru sa il am in romania ?
Puteti constitui o societate in Germania, iar in Romania sa deschideti o sucursala a acesteia.
Din cate stiu eu, o firma din strainatate nu poate avea punct de lucru (care este o forma de sediu secundar al unei firme) in Romania. Solutia ar fi sa infiintati in Romania o firma noua care sa aiba drept actionar firma din strainatate si in acest fel sa devina reprezentanta in Romania a firmei din strainatate.
Da dar daca deschid in romania nu mai am acces la importatori pe germania. Aici am de 1 an...Problema est de marfa, acolo sunt mult mai deschisi pentru cei ce vor sa cumpere si sa investeasca fata de cei din romania...Asa ca hotararea mea este sa lucrez cu ei daca nu romanii nu vor... Procedez gresit?
lucian huzum a scris:

Puteti constitui o societate in Germania, iar in Romania sa deschideti o sucursala a acesteia.

Asta ar fi o solutie, dar caut costurile cele mai mici (firma,contabilitate,transport,etc)
Va repet din nou: o societate cu sediul in afara Romaniei poate sa isi infiinteze o sucursala in Romania, sucursala se inregistreaza la Registrul Comertului, se atribuie cod unic de inregistrare, este luata in evidenta organului fiscal, se va tine contabilitate separata fata de societatea-mama.