Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... raspuns apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

raspuns apel

Buna ziua, imi puteti spune in cazul in care reclamantul face apel in urma pronuntarii primei instante judecatoresti:este obligatoriu ca paratul sa depuna intampinare la apel? Multumesc
Da, este obligatoriei depunerea intampinarii in apel ...
Art. 289 C.proc.civ.
Presedintele instantei de apel, indata ce primeste dosarul, va fixa termen de infatisare, potrivit dispozitiilor art. 1141, si va dispune citarea partilor.
Totodata, presedintele va dispune sa se comunice intimatului, o data cu citatia, o copie de pe cererea si de pe motivele de apel, impreuna cu copiile certificate de pe inscrisurile alaturate si care nu au fost infatisate la prima instanta, punandu-i-se in vedere obligatia de a depune la dosar intampinare cu cel putin 5 zile inainte de termenul stabilit pentru judecata.
Va multumesc
Obligatia este ca intampinarea sa fie depusa cu 5 zile inainte de termen.
Intimatul nu este obligat sa depuna intampinare dar este mai bine sa o faca, zic eu.