Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Bani chirie militar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Bani chirie militar

Buna ziua. Sotul meu este militar si de la serviciu conforn HG1867 din 2005 i s-a spus ca nu poate beneficia de bani de chirie deoarece eu am in proprietate o cota de 1/2 dintr-o garsoniera de 28mp, in care locuieste fratele meu impreuna cu familia lui (trei persoane) de vreo 12 ani. Este normal sa nu i se acorde acei bani? Eu nu am locuit acolo niciodata si nici nu am avea cum sa locuim acolo 6 persoane? Ce putem face? Multumesc.
1) cred că mai nimic.
Dacă veţi studia condiţiile legi : Hotărâre 1867/2005 privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cadrelor militare în activitate din Ministerul Apărării,
Art.2
Cadrul militar în activitate numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului într-o altă garnizoană/localitate decât cea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţia lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) nu efectuează naveta la şi de la locul de muncă. Această condiţie nu se ia în calcul în cazul în care naveta se efectuează la şi de la locuinţa închiriată;
b) cadrul militar în activitate ori soţia/soţul acestuia nu deţine o locuinţă proprietate personală în garnizoana/localitatea în care a fost numit în prima funcţie sau a fost mutat în interesul serviciului;
c) nu i se asigură de către Ministerul Apărării Naţionale un spaţiu de locuit corespunzător potrivit prevederilor legale, pentru acesta şi, după caz, pentru el şi pentru membrii de familie;
d) nu are atribuită, prin contract de închiriere cu plata subvenţionată a chiriei, nici el şi nici soţul/soţia, o locuinţă din fondul locativ de stat în garnizoana/localitatea unde a fost numit în prima funcţie sau a fost mutat în interesul serviciului;
e) prezintă un contract de închiriere a unui spaţiu de locuit, încheiat în nume propriu şi înregistrat la organele fiscale, altul decât cel prevăzut la lit. d);
f) locuinţa închiriată să fie astfel situată încât să îi permită îndeplinirea atribuţiilor de serviciu. Aprecierea îndeplinirii acestei condiţii se face de către comisia prevăzută la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de către comisia stabilită la eşalonul imediat superior.
Art. 3.
(1) Cadrul militar în activitate numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului în garnizoana/localitatea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţia lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) nu deţine locuinţă proprietate personală nici el şi nici soţia/soţul în garnizoana/localitatea de domiciliu;
b) nu i se asigură de către Ministerul Apărării Naţionale spaţiu de locuit corespunzător, pentru el şi, după caz, pentru el şi pentru membrii familiei;
c) nu are atribuită prin contract de închiriere cu plata subvenţionată a chiriei, nici el nici soţul/soţia, o locuinţă din fondul locativ de stat în garnizoana/localitatea de domiciliu;
d) prezintă un contract de închiriere încheiat în nume propriu şi înregistrat la organele fiscale, altul decât cel prevăzut la lit. c). Nu se acordă compensaţia lunară pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost încheiat cu copiii/părinţii cadrului militar în activitate ori ai soţiei/soţului acestuia;
e) locuinţa închiriată să fie astfel situată încât să îi permită îndeplinirea atribuţiilor de serviciu. Aprecierea îndeplinirii acestei condiţii se face de către comisia prevăzută la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de căre comisia stabilită la eşalonul imediat superior;
f) rezultatele anchetei sociale justifică acordarea dreptului de a beneficia de compensaţia lunară pentru chirie.
(2) Ancheta socială prevăzută la alin. (1) lit. f) se efectuează de către comisia stabilită la art. 1 alin. (4). La stabilirea cazurilor justificate, în care cadrele militare în activitate pot beneficia de compensaţia lunară pentru chirie, comisia constată existenţa a cel puţin unuia dintre următoarele cazuri:
a) cadrul militar în activitate nu deţine un spaţiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu avută la data numirii în prima funcţie sau mutării în interesul serviciului;
b) cadrul militar în activitate se află în imposibilitatea obiectivă de a mai locui la adresa de domiciliu.
(3) Rezultatul anchetei sociale se consemnează într-un proces-verbal.
(4) Cadrele militare în activitate, numite în prima funcţie sau mutate în interesul serviciului într-o altă garnizoană/localitate decât cea în care îşi au domiciliul, care ulterior îşi stabilesc domiciliul în noua garnizoană/localitate, au dreptul la compensaţie lunară pentru chirie dacă sunt îndeplinite cerinţele prevăzute la alin. (1)-(3).

veţi constata că, tocmai cota deţinută de dvs. de 1/2 din acea garsoniera de 28 mp, constituie motivul respingerii.

2) m-am exprimat la pct. meu nr.1 precum că "mai nimic", deoarece :
a) soţul dvs., ar putea depune TOATE diligenţele necesare depunerii U.M. documentelor în vederea obţinerii compensaţiei lunare pentru chirie ;
b) comisia specifică+comandantul vor respinge cererea.Soţul dvs., va trebui s-o conteste în termen legal şi folosind argumente bine susţinute, spre exemplu : este imposibil să poată împărţi suprafaţa totală de 28 mp a garsonierei la 2 familii care au copiii etc etc.Suprafaţa de 14 mp ce i-ar reveni soţiei NU poate fi folosită de cele 2 familii, fiind doar una cameră, deci un dormitor : cum ar putea locui 2 familii în el ?! Cele 2 familii, au nevoie de : intimitate, de un spaţiu corespunzător odihnei, baie, bucătărie etc Dacă ar împărti cei 14 mp : să presupunem că dormitorul are 7 mp cota de 1/2 iar ceilalti 7 mp ar rezulta restul spatiului, cum ar putea sa se odihnească în acelaşi DORMITOR, claie peste grămadă şi să-si desfăsoare activitatile cele 2 familii cu un număr total de 6 persoane ?! A sustine contrariul şi la mintea omului anului 2013, mi se pare o ideea deplasată, o rea voinţă, ceva de neimaginat.Bineînţeles că, dvs. puteţi argumenta mai mult dar la obiect.
c) în final, vă puteţi adresa instanţei.

Notă: cel mai important motiv de contestatie îl veţi găsi chiar susţinând art.2 lit.f şi b (soţia NU DEŢINE o locuinţă ci are doar o infimă cotă de proprietate de 1/2 dintr-o suprafaţă totală de 28 mp a unei amărâte de garsonieră, loc unde mai locuieşte de peste . . . ani o familie-coproprietar) sau invocate condiţiile art.3, lit f şi b (după caz).
Multumesc de sfaturi. Sa vedem ce putem face. Totusi nu am vrea sa se ajunga la instanta ca ar putea dupa aceea avea mari probleme la munca.
încercați totul cu respect față de : lege ; comandant etc Vă doresc reușită deplină!
Multumim mult.
Buna ziua. Din pacate nu am rezolvat nimic. Ierarhic, sotul meu s-a dus in audienta la toti si se pare ca daca am 1/2 dintr-o minuscula garsoniera inseamna ca detin o locuinta si nu ni se cuvin banii de chirie :-( Nu inteleg de ce in acest caz legea nu se poate interpreta. In instanta nu vrem sa ajungem pentru ca ar risca sa isi piarda serviciul. Nu stiu ce am mai putea face?