Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare mijloace fixe

Buna ziua,
Am nevoie de pareri cu privire la casarea unui mijloc fix, total amortizat, care sunt etapele de parcurs, se colecteaza tva ?
Casarea mijloacelor fixe nu constituie livrare de bunuri .
Articolul 128 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal statueaza faptul ca, pentru ca operatiunea de casare sa nu constituie livrare de bunuri, este necesar ca aceasta sa fie realizata in conformitate cu prevederile Normelor metodologice
La punctul 71^6 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal se prevede ca :
"Prin casarea unui mijloc fix se înţelege operaţia de scoatere din funcţiune a activului respectiv, urmată de dezmembrarea acestuia şi valorificarea părţilor componente rezultate, prin vânzare sau prin folosirea în activitatea curentă a contribuabilului."
"
s-a abrogat incepand cu 01.01.2013
Daca am materiale recuperabile ( fier, plastic) pe care le predau la societatie colectoare ce acte imi sunt necesare pentru justificarea acestei predari.