avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima de stabilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima de stabilitate

care este baza legala pentru acordarea cuantumului lunar al primei de stabilitate in sistemul sanitar?
Cel mai recent răspuns: petra727 , utilizator 19:09, 29 Ianuarie 2013
HG nr. 578/2008 privind stabilirea cuantumului primei de stabilitate pentru personalul din sistemul sanitar, precum si a modului de acordare a acesteia

[ link extern ]
La calcularea salariilor in ian 2010 conform cu legea 330/2009 s-a luat in calcul si cuantumul lunar al primei de stabilitate. Baza legala erau, daca imi amintesc bine, niste norme metodologice elaborate de MS dar pe care nu le gasesc acum.
Nu inteleg ce anume va intereseaza?
am gasit. era in anexele la legea 330/2009

":În coeficientul prevăzut în coloana "Bază" sunt cuprinse: sporul de vechime în muncă,
salariul de merit, sporul de prevenţie şi cuantumul lunar aferent primelor de stabilitate, pentru
toate categoriile de personal din sistemul sanitar care au beneficiat în anul 2009 de acestea."
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2013
stelarman, utilizator
sunt asistent medical comunitar, angajata la o primarie din jud. Suceava. In noiembrie 2009 mi s-a acordat a doua transa a primei de stabilitate (coresp. trim. IV/2009), prima ce mi-a fost luata inapoi in decembrie. De atunci nu am mai primit deloc aceasta prima desi stiu ca se da 1/6 din prima lunar, adaugata in salariul tarifar. am vorbit cu secretara primariei insa aceasta mi-a spus ca nu exista baza legala. Exista un OG nr. 17/2008 insa nu exista norme metodologice la el. De unde acest cuantum de 1/6 din prima de stabilitate?
@ stelarman

Stiind ca lucrati in sectorul sanitar, as vrea sa-mi spuneti daca HG mentionat de mine este aplicabil sau nu , intrucat Legea nr.330/2009 nu-l abroga ....?
Am cautat si eu dar nu am gasit ca legea 330/ 2009 sa il abroge in mod expres, oricum nu se mai aplica asa cum am aratat .

Alte discuții în legătură

Stabilitate in domeniul sanitar marinescu adrian marinescu adrian mai este in vigoare HG 578/2008- privind stabilirea cuantumului primei de stabilitate pentru personalul din sistemul sanitar, precum si a modului de acordare ... (vezi toată discuția)
Sporuri legale mariuta2 mariuta2 care sunt sporurile cu temei legal de care pot beneficia functionari publici si persoanele contractuale din cadrul unei primarie de comuna? ( conform ... (vezi toată discuția)
Legea salarizarii 330/2009 mircea_ghe84 mircea_ghe84 Buna ziua. Lucram intr-un spital municipal si de la 01.01.2009 vom fi salarizati conform noii legi a salarizarii 330/2009. Problema apare la calculul ... (vezi toată discuția)