Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sporuri legale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sporuri legale

care sunt sporurile cu temei legal de care pot beneficia functionari publici si persoanele contractuale din cadrul unei primarie de comuna? ( conform legislatie anterioare legii 330/2009)
Buna ziua !
Cititi O.U.G. nr. 1 din 25. 01.2010(privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar), care stabileste acordarea acestor sporuri. Va trimit prin mesaj privat aceasta ordonanta.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Multumesc. Am ordonanta. Ma intereseaza sporurile anterioare.
Ex. :Spor de confidentialitate pentru membru comisie achizitie publica, functionar public,( daca stiti cuantumul si art din lege)
1. sporurile care, daca au fost platite la 31.12.2009 se includ in salariul de baza:
- salariul de merit;
- sporul de vechime;
- sporul de dispozitiv;
- sporul de fidelitate (acordat prin CCM, nu exista text legal)
- indemnizatiile de conducere specifice (incluse in salariul sefilor de birou sau serviciu);
- compensatiile acordate persoanelor care la 31.12. au beneficiat de anumite sporuri care nu se mai regasesc in legea 330 (de ex. 15% indemnizatie de conducere pentru tehnicianul de urbanism la comune).
2. alte sporuri, lasate in afara salariului de baza (cuantumul lor nu trebuie sa depaseasca 30% din salariul de baza):
- sporul de conditii vatamatoare; (este prevazut si de legea 330/2009);
- sporul de complexitate pentru auditori; (pana la 25% - OUG 35/2009)
- sporul de CFP
- sporul de 1% pentru activitatea desfasurata in cadrul comisiilor de disciplina sau paritare (OUG 35/2009)
- nu stiu sa existe actualmente vreun spor pentru comisia de achizitii publice.

Daca mi-a scapat ceva...lista ramane deschisa
1.Ce se intampla cu sporurile bibliotecarilor? daca art. 51 din Legea 334/2002 a bibliotecior este abrogat de L330, alte prevedri nu sunt, iar oamenii au beneficiat de acele sporuri si in dec.2010 - dar in anexe nu apar aceste sporuri in note.
2. Ce are prioritate la stabilirea noului salariu: faptul ca trebuie sa nu fie salariul mai mic decat in decembrie 2009 - adica nu scade sau faptul ca sporurile nu trebuie sa depaseasca 30%?
1.OUG 1/2010 spune ca pentru sporurile acordate legal in dec. 2009 si care nu se mai regasesc in legea 330/2009, se acorda o compensatie tranzitorie, care face parte din salariul de baza, dar care nu se ia in calcul la plata altor sporuri.
2. salariul pe ianuarie 2010 ar trebui sa fie la fel cu cel din decembrie, insa are o alta structura (fosta "baza" include acum unele elemente suplimentare, cum ar fi vechimea si salariul de merit).
Care va fi realitatea, vom vedea, mai ales ca maine, multi dintre noi avem instruirea pentru stabilirea salariilor conform 330/2009. Vorbim maine!!:D