Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sporuri legale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sporuri legale

care sunt sporurile cu temei legal de care pot beneficia functionari publici si persoanele contractuale din cadrul unei primarie de comuna? ( conform legislatie anterioare legii 330/2009)
Ar mai fi sporul de penibilitate conf L281/2003 - abrogata si care nu se mai regaseste in 330, de care beneficiau cei de la maturatul stradal. Ce sa inteleg ca ar trebui bagat totusi in salar - dar unde? in baza - e unul permanent? ca si cele de la muzeu? Apropos prin comparatie cu muzeul si cele de la biblioteca desi abrogate ar trebui sa se regaseasca in baza, dar in anexe nu apar :(.
tudormiris a scris:

Ar mai fi sporul de penibilitate conf L281/2003 - abrogata si care nu se mai regaseste in 330, de care beneficiau cei de la maturatul stradal. Ce sa inteleg ca ar trebui bagat totusi in salar - dar unde? in baza - e unul permanent?
noua la instruire s-a specificat ca daca acordam sporul de penibilitate conf HG 281/2003 in cuantum de 30%, fara sa avem noile determinari si expertizari dupa Legea 330/09, cu avizul Min Muncii + Min Finante, atunci sesizeaza Curtea de conturi
Buuun...zica-se ca azi am avut instruire pe salarii. Concluzia:
- salariul de baza la 01.01.2010 va fi compus din sporurile acordate (platite efectiv) la 31.12.2009 si care se regasesc in subsolurile anexelor in baza careia se incadreaza fiecare categorie de personal in parte. Sporurile care se regasesc in aceste subsoluri dar nu au fost in plata la 31.12.2009, nu se acorda!
- sporurile lasate in afara salariului de baza, se acorda in cuantum de maxim 30% si se compun din acele sporuri care se acorda in baza legii 330/2009 sau alte legi/HG neabrogate de legea 330/2009 de la 01.01.2010; 9de ex. sporul de complexitate pentru audit, sporul de conditii vatamatoare, etc);
- pentru sporurile acordate la 31.12.2009 in baza unor legi sau HG, care nu se mai regasesc in legea 330/2009, iar actele normative in baza carora au fost acordate au fost abrogate de legea salarizarii, se acorda o compensatie, in acelasi cuantum cu sporul luat in decembrie 2009. Aceasta comensatie se include in salariul de baza de la 01.01.2010, dar nu se ia in calcul la stabilirea/calculul altor sporuri;
- salariul de merit se introduce in baza doar pana in luna cand expira (de ex, cine l-a luat din aprilie 2009, se va primi pana in aprilie 2010, cand va fi scazut si baza recalculata);

Cel mai tare a fost finalul: "faceti salariile cum le-ati luat si in decembrie, cuantumul final trebuie sa fie acelasi cu cel din dec, si luati-le asa. Pana in aprilie ne documentam si noi, si daca o fi ceva, va dam sa le refaceti, va dam viza si ce ati luat in plus/minus reglati pe parcurs!!!"=D>
Cei de la inspectoratul scolar judetean au cerut scolilor sa completeze anexa 1 statul de personal pe un formular in care sporul de CFP este introdus in categoria sume compensatorii. Poate sa-mi dea cineva o explicatie de ce au procedat asa? Nelamurirea mea vine in corelatie cu alta - anume ca nu e clar modul de stabilire sau componenta sporului de conducere acordat administratorului financiar ( contabil sef) din unitatile de inavtamant preuniversitar. Exista prevederi clare in acest sens?